Monte-Carlo Balesi: ROMEO & JULIET

Yönetmen ve koreograf Jean-Christophe Maillot’un Shakespeare’in zamana meydan okuyan eserine yeniden yorumladığı “Romeo & Juliet”, 3 ve 4 Şubat tarihlerinde Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Ünlü koreograf Jean-Christophe Maillot’un repertuarında Vers un pays sage (1995), Romeo and Juliet (1996), Cinderella (1999) La Belle (2001), Le Songe (2005), Altro Canto (2006), Faust (2007) ve Casse-Noisette Compagnie (2013), ), La Mégère apprivoisée (2017), Abstract/Life (2018), Core meu, Coppél-i.A. (2019) gibi Monte Carlo Balesi için üretilmiş 80’in üzerinde bale bulunuyor. Bu balelerin arasında Monte Carlo Balesi’nin bugün durduğu prestijli konuma gelmesinde önemli bir yere sahip.

Jean-Christophe Maillot, Rosella Hightower ve John Neumeier ile dansçı olarak ve Centre Chorégraphique National de Tours’un koreograf-yönetmeni olarak edindiği deneyimle ortaya koyduğu bu eserler, ile Monte Carlo Balesi artın dünya çapında talep gören bir oluşum haline geldi.

Ayrıca Jean-Christophe Maillot, zamanımızın önde gelen koreograflarını davet ederek ve aynı zamanda Ballets de Monte-Carlo’nun 50 dansçısı olan bu istisnai yapı ile yeni koreografların çalışmalarını sağlayarak oluşumun repertuarını zenginleştiriyor. Bu konuk koreograflar arasında Sidi Larbi Cherkaoui, Shen Wei, Alonzo King, Emio Greco, Chris Haring, Marco Goecke, Lucinda Childs, William Forsythe, Jiri Kylian, Karole Armitage, Maurice Béjart ve hatta Marie Chouinard yer alıyor.

2000 yılında Jean-Christophe Maillot, performanslar, sergiler, atölye çalışmaları ve konferansların eklektik bir birleşimini sunan uluslararası bir vitrin olan Monako Dans Forumu’nu yarattı.

Yaratıcılık, eğitim ve prodüksiyon şu anda Monako’da dans dünyasında eşi benzeri olmayan bir şekilde koreografi sanatına hizmet etmek için birleşmiş durumda. Usta koreografın zamana meydan okuyan bu eseri yeniden yorumlayışını nefesinizi tutarak izleyeceksiniz. Monte Carlo Balesi’nin “Romeo & Juliet” yorumunu kaçırmayın.