Arcángel ve Yeni Bulgar Sesleri Korosu CRR’de!

Yeni kuşağın yegâne lider flamenko şarkıcısı Arcángel ve Yeni Bulgar Sesleri Korosu Estruna, 2018 Latin Grammy ödüllü albümleri Al Este del Cante ile 25 Mart’ta CRR’de!

Avrupa’nın iki zıt ucundaki müzik kültürlerinin kesiştiği “Al Este del Cante” son yılların en başarılı füzyon müzik örneklerini barındırıyor. Cemal Reşit Rey’deki konser dinleyiciye müzik ve şiirin ilham verici nehrinde, yüksek kaliteli sonik ve estetik bir yolculuk vadediyor.

“Al Este del Cante”nin hikâyesi albümün yayınlanmasından 5 yıl öncesine dayanıyor. Arcángel, Sofya’da gerçekleşen “Jazz+” festivalinde sahne alması için Sofya’ya davet edilir. Konser sonrası geleneksel Bulgar müziği dinleyebilmek için bir mekâna giderler. Burada çok da ciddi olmayan bir sohbet esnasında orkestra şefi Georgi Petkov ile bağlantıya geçmek istediğini söyler.

Arcángel, bir yılın ardından Yeni Bulgar Sesleri Korosu Estruna ile ilk çalışmasını Bulgaristan Ulusal Radyosu’nda kaydeder. Bu kayıt daha sonra İspanyol Ulusal Radyo Programcısı Hose-Migel Lopes’in eline geçecek; o da bu kaydı, İspanya’daki en önemli Flamenko festivali müdürüne götürecektir.

Arcángel’in her yurtdışına çıkan sanatçının yaptığı gibi, konseri sonrası o ülkenin geleneksel müziklerini sunan mekâna girmesiyle başlayan süreç; onun Yeni Bulgar Sesleri Korosu ile birlikte dünyanın önemli festivallerinde sahne almasıyla devam eder. Yine, 2017 yılında gerçekleştirdikleri böyle bir konseri canlı kaydederler. Bu kayıt 2018’de “Al Este del Cante” adıyla yayınlanır. Albüm, Arcángel ve Yeni Bulgar Sesleri Korosu Estruna’yı, Latin Grammy Ödülleri’nde “2018 Yılının En İyi Flamenko Albümü” ödülüyle buluşturur.

“Son yılların en başarılı müzik birlikteliği” olarak gösterilen Arcángel ve Estruna’nın CRR Konser Salonu’nda verecekleri konser müziğin kültürleri birleştirme gücünün en güzel örneklerinden biri olacak.

Arcángel’in billur gibi sesi ile Yeni Bulgar Sesleri Korosu’nun canlı armonisi arasındaki büyüleyici tezat dinleyicilere farklı bir deneyim sunacak.

Konserde Galaxia Rosada, Dumbata, Baladilla De Los Tres Ríos ve La Leyenda Del Tiempo’nun da içinde bulunduğu albümden eserler seslendirilecek.