17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali Başlıyor!

Yeryüzünün Onlarca Dilinden ve Yönetmeninden 74 Film, Paneller, Atölyeler Söyleşiler ile 7 şehirde 2 ay sürecek 17. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, 7 Mart – 7 Mayıs tarihleri arasında sinemaseverleri ağırlamaya hazırlanıyor.

Festival Programı, Fransız Kültür Merkezi’nde, sinema eleştirmeni Alin Taşçıyan ve festival direktörü Ülkü Songül tarafından açıklandı.

Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde, sinemaya ve hayata özgün/feminist kadrajlar açan, 21. yüzyılın ustalarından 49’unun “sinemayla dansı”; Türkiye ve dünyadan 74 film var. Agnès Varda Retrospektifi Agnès Hakkında Her Şey yanında; Kadınların Sineması, Kendine Ait Bir Cüzdan, Bedenimiz Bizimdir, Cins-iyet-ler, Feminist Bellek; Ursula K. Le Guin, Kadınların Seçimi; Yerel Adımlar, Geniş Alanlar bölümlerinde filmler; Hikâye Anlatıcısı Kadınlar, Sinemada Cinsiyet Temsilleri ve Performansları, Feminist Kadraj panelleri; kadınların sinema yapma temaşasını kolaylaştırmak için atölyeler, söyleşiler, forumlar, yönetmenlerle buluşmalar var.

Agnès Hakkında Her Şey!

17. Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde, İstanbul Modern, Fransız Kültür Merkezi, Kadıköy Belediyesi Sinematek/Sinemaevi işbirliğiyle yapılan, feminist sinemanın “yaratıcı-tanık” ustası Agnès Varda’nın 19’u uzun, 14’ü kısa metraj olmak üzere 33 filmini içeren retrospektifi, Agnès Hakkında Her Şey 7 Mart-30 Mart tarihleri arasında İstanbul Modern ve Caddebostan Kültür Merkezi’nde izlenebilecek. Yönetmenin dünya prömiyeri Berlin Film Festivali’nde yapılan otobiyografik filmi Agnès, Varda’yı Anlatıyor da bu seçkide Türkiye prömiyerini yapacak.

Sinema tarihinin en özgürlükçü ve yenilikçi yaratıcılarından, feminist hareketin sinemadaki özgün temsilcilerinden, 91 yıldır “hayatta olan ve merak eden”, 65 yıldır “sinemayla dansı” ilham vererek süren Agnès Varda ve feminist sinemanın tüm “görüntü toplayıcı”ları Filmmor’da buluşacak.

2018 Toronto Hot Docs’un açılış filmi olan, 2019 Berlin Film Festivali Culinary Cinema bölümünde Avrupa prömiyerini yapan Maya Gallus imzalı Hararet: Mutfak (D)evrimi, 2019 Toronto Film Festivali’nde dünya, Berlin Film Festivali Panorama bölümünde Avrupa prömiyerini yapan Esther Rots imzalı Mâzi/Retrospekt, Fransız yapımı Hotel Echo, İzlanda’dan iki dünya snowboard şampiyonunun yaptığı bir belgesel Anne-Flore Marxer ve Aline Bock, 20’li yılların dışavurumcu sineması tarzında çekilmiş bir radikal kuir feminist başyapıt olan Zehirli Çiçek, Hollanda sinemasının yaşayan en önemli yönetmenlerinden Nanouk Leopold, geçen yıl Berlin Film Festivali Generation bölümünde dünya prömiyerini yapan, Crossing Europe Film Festivali’nde En İyi Film seçilen Cobain, festivalde öne çıkan yapımlar arasında.

Festivalde ayrıca, Türkiye’de çok izlenen dizilere ve filmlere imza atan; Funda Alp, Gül Abus Semerci, Nuran Evren Şit, Özlem Yılmaz, Pınar Bulut, Selcan Özgür, Zehra Çelenk, Ceyda Aşar, neden ve nasıl hikâye anlattıklarını izleyiciyle paylaşacak.

Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Dayanışma Ödülü

Mor Kamera bu yıl, Kutlama adlı filmiyle Elif Sözen’in oldu.

Altın Bamya Ödülleri

Bu yıl Türkiye’de vizyona giren 173 yapım içerisinde kadın azınlığına dikkat çekmek amacıyla, sektörü temsil eden ve kurumsal olarak ayrımcılık ve eşitsizlik karşıtı hiçbir çalışma yapmayan tüm sinema meslek örgütlerine verilecek.

Filmmor Kadın Filmleri Festivali’nde; Agnès Varda Retrospektifi salonlardan alınabilecek biletlerle ya da Filmmor Kartları ile; diğer tüm gösterim ve etkinlikler ise ücretsiz izlenebilecek.

Detaylı Program İçin TIKLAYIN