Martin Beck Serisi Tamamlandı!

Modern polisiye edebiyatının mihenk taşlarından olan İsveçli yazarlar Maj Sjöwall ve Per Wahlöö’nün 1960 ve 70’lerde yazdıkları on kitaptan oluşan Martin Beck serisi Ayrıksı Kitap’tan yayımlananTeröristler kitabıyla tamamlandı.

Amerika’dan bir senatör Stockholm’ü ziyarete gelecektir. Uluslararası bir terör örgütünün senatöre suikast düzenleme ihtimaline karşı kurulacak olan ekibin başına Martin Beck getirilir. Beck, bu ziyaretle ilgili alınabilecek güvenlik önlemleri üzerinde çalışırken aynı zamanda öldürülen milyoner bir sinemacının katilinin peşine düşer. Martin Beck’in on kitaptan oluşan serisinin onuncu ve son halkası olan Teröristler, polisiyeseverlere önceki kitaplarda olduğu gibi heyecan dolu bir olay örgüsü sunarken Martin Beck ve ekibinin de vedası niteliğini taşıyor.

Modern toplumun ekşi dokusuna ayna tutarken tüm dünyada sayısız polisiye yazarına da esin kaynağı olan serinin onuncu ve son kitabı Teröristler polisiye okurlarıyla buluştu. Polisiyeseverleri Martin Beck ve ekibinin son macerasına ortak eden kitap, Stockholm’e ziyarete gelmeye hazırlanan Amerikalı bir senatör ve senatöre düzenlenmesi planlanan suikast ile öldürülen bir milyoner sinemacının katilinin yakalanma macerasını anlatıyor. Başkomiser Martin Beck’in son macerası, okurların keyifle okuyacağı ve toplumsal yapı ve adalet anlayışını sorgulayacağı sürükleyici bir hikâyeyi daha sunmayı başarıyor.

Edip Cansever’in, “Biz aykırıya, ayrıntıya, ayrıksıya, azınlığa tutkunuz,” dizelerinden esinlenen yayın çizgisiyle yayın hayatına adım atan Ayrıksı Kitap, kitap türlerinde de ayrıksılık gösteriyor. Teröristlerkitabının ayrıksı türü, “Bana öyle bir kitap verin ki başkahramanıyla birlikte olay çözelim,” olarak belirtiliyor.