ÇAP 2021 Dönemi Katılımcılarını Bekliyor!

İKSV tarafından düzenlenen İstanbul Bienali Çalışma ve Araştırma Programı’nın (ÇAP) 2021 dönemi katılımcılarını belirlemek için başvurular 3 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında kabul edilecek. Sanat ve sanatla ilişkili alanlarda teorik, pratik, bireysel ya da kolektif çalışmalar yürütmek isteyen sanatçı ve araştırmacıları buluşturmayı hedefleyen programın yeni döneminin, pandemi koşullarına uygun olarak dijital ortamda ve açık hava mekânlarda gerçekleştirilmesi plânlanıyor.

Volkan Aslan, Ayşe Draz, Kevser Güler, Ayşin Zoe Güneş, Ferhat Özgür, Bige Örer ve Zeyno Pekünlü’den oluşan Danışma Grubu, 17 Mart’ta görüşmeye çağırmak üzere kısa listeye alınacak isimleri belirleyecek. Programa katılacak 15 kişi, yapılacak birebir görüşmelerin ardından kesinleştirilecek ve Mart ayının sonunda duyurulacak.

İstanbul Bienali’nin 1987’den bu yana gerçekleştirdiği sergiler, sergi dışı etkinlikler ve programlarla Türkiye’den ve uluslararası arenadan sanatçılar ve sanat profesyonelleri için bir buluşma ve karşılaşma sahası yaratma tecrübesinden yola çıkarak genç sanatçı ve araştırmacılar için 2018’de başlayan ÇAP; sanat ve sanatla ilişkili alanlarda teorik, pratik, bireysel ya da kolektif çalışmalar yürütmek isteyen sanatçı ve araştırmacılara yönelik bir dizi danışmanlık, atölye çalışması ve seminerden oluşuyor. Program, farklı disiplinlerden katılımcıların sanat alanında, eleştirel bir atmosferde, derinlikli araştırma ve üretim yapmalarına yardımcı oluyor; teknik ve fikirsel destek sağlıyor. Katılımcıların çalışmalarını desteklemek üzere üretim için ihtiyaç duydukları zamana, kaynaklara, imkânlara ve kişilere erişimlerini kolaylaştırıcı bir rol üstlenen ÇAP, aynı zamanda ortaya çıkabilecek beklenmedik buluşmalara, disiplinlerarası üretimlere, ortak çalışmalara ve yeni işbirliklerine zemin hazırlıyor. Bu süreç içinde katılımcıların temel metodolojilere aşina olmaları ve kendi çalışma alanlarından farklı üretim ve düşünce biçimleriyle etkileşime geçmeleri bekleniyor.

Detaylar ve Başvuru İçin TIKLAYINIZ