Sabıkalı Kalpler 23 Mart’ta ‘Perde’ Diyor!

Gizemli Amerikalı yazar Jane Martin’in ABD ve Avrupa’da sergilenen ve büyük ilgi gören oyunu Sabıkalı Kalpler, 23 Mart’ta Sahne Maslak’ta, Ayşe Lebriz Berkem yönetmenliğinde tiyatro severlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Pek çok kişi için evlenirken hayat güllük gülistanlık oluyor. Peki ya, boşanırken? Gizemli yazar Jane Martin’in kaleme aldığı Sabıkalı Kalpler, bu sorunun yanıtını tiyatro sahnesinde arıyor. Sabıkalı Kalpler, boşanma aşamasında olan Ata ile bir gece yarısı onun evine giren Bo’nun arasındaki güç dengesinin beklenmedik değişimiyle başlayan olayları anlatıyor. Farklı sınıflardan iki kadının kadın-erkek ilişkilerinden, kadın olma haline, toplumda giderek artan şiddete, sınıfsal ve kültürel çatışmalarına dair keskin tartışmaları; birbirlerini tanıdıkça bir arkadaşlığa dönüşüyor.

Oyun, aldatılan kadının yıkılma halini anlatmadığı anlaşıldığında ise hikaye, örtüsünden sıyrılarak daha yoğun bir anlama kavuşuyor. Sınıf, cinsiyet, kültür çatışmaları ve boşanan bir çiftin tartışmalarıyla sahne, bir mahkeme salonuna dönüşürken sert hesaplaşmalar, trajikomik bir hale bürünüyor.

Ayşe Lebriz Berkem yönettiği oyunda, Dilhan Naz Özgülüş, Ayşe Yazıcı, Kayhan Açıkgöz, Uluç Özkök ve Meriç Cınbarcı’nın rol alıyor. Oyunun yardımcı yönetmenliğini ise Cihan Barış Özkan üstleniyor.