“Uluslararası Göç Filmleri Festivali” 18-22 Nisan’da Gaziantep’te!

Dünyanın en geniş katılımlı tematik film festivali olmak üzere yola çıkan; insanlığın gündeminden hiç düşmeyen göç olgusuna ayna tutmaya hazırlanan “Uluslararası Göç Filmleri Festivali”, 18-22 Nisan tarihleri arasında Gaziantep’te gerçekleşecek.

Yerli ve yabancı 500’ün üzerinde sinemacı, basın mensubu, sivil toplum kuruluşlarından katılımcılar ve konuyla ilgili akademisyenleri ağırlamayı planlayan, 50’den fazla filmin gösterileceği festival, insanlığın ortak kaderi göç olgusunu medeniyete katkıları bakımından yeniden anlamaya davet edecek.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen ve 2011 yılından bu yana düzenlenen festival, şimdi de sinema sanatıyla göçmen meselesini bir araya getiriyor ve farkındalık için sesini daha yüksekten duyurmayı hedefliyor.

Göç ve Medeniyet Temalı Filmler Ödüllendirilecek

Dünyada ve Türkiye de son beş yılda önemli festivallerde ödüle layık görülmüş filmler arasından yapılacak seçkiyle oluşacak eserler belli temalar üzerinden yarışarak en iyilerini belirleyecek. Göç ve medeniyet temalı filmler üzerinden iki kategoride yarışma düzenlenecek. Uluslararası Uzun Metraj ve Uluslararası Kısa Metraj yarışmaları sonucunda üç ayrı ödül verilecek. Bunların ilki, “En İyi Uzun Metraj Film Ödülü” olacak ve 15.000 Euro para ödülü verilecek. İkincisi, en iyi senaryoya verilecek 5.000 Euro değerindeki “İlham Verici Senaryo Ödülü” olurken, üçüncüsü, yine 5.000 Euro olarak belirlenen “En İyi Kısa Metraj Film Ödülü” olacak.