Ödüllü Bir ‘Kara Mizah’: Anons

Yapımcılığını Tarık Tufan, Halil Kardaş ile birlikte, Borislav ve Victor Chouckov’un üstlendiği; 1960 yılının ardından 1963 yılında Türkiye’de yaşanan bir darbe girişiminin ‘kara mizah’ ile beyazperdeye taşındığı Anons; Başka Sinema gösterimi ile Kadıköy Sineması’nda izleyiciler ile buluştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün ve Bulgar Film Merkezi’nin destekleriyle hayata geçirilen filmin ardından film ekibinin de izleyici ile buluştuğu gösterimde; ekibin hemen hepsini sahnede görmek izleyiciler oldukça mutlu etti.

Film ekibinin buluşmasının hikâye etrafında şekillendiğini belirten Anons ekibi adına ilk sözü filmde Reha karakterini canlandıran Ali Seçkiner Alıcı aldı.

Ankara’dan kadroya dâhil olduğunu söyleyen Alıcı, Uzak İhtimal ve Yozgat Blues’tan tanıdığı Mahmut Fazıl Coşkun’u ile görüştükten sonra sinopsisi ve oyunculuk anlamında filmi güçlü bulması üzerine film ekibine dahil olduğunu belirtti.

Film çekimlerinin tamamının gece yapılmasının zorlukları üzerine kişisel deneyimini aktaran Şencan Güleryüz, çalışma anlamında zorlandıkları zamanlar olduğunu vurguladı. Dört haftalık çalışma süresinin ardından, vücut yorgunluğunu özellikle spor yaparken net bir biçimde hissettiğini söyleyen Güleryüz; fakat, filmin gerçekçiliği ve atmosferi anlamında gece çalışmanın farklı bir oyunculuk biçimi ortaya çıkardığını söyledi. Bu nedenle, motivasyon ve konsantrasyonun çok fazla diri olduğunu söyledi.

Güleryüz’den sözü devralan Murat Kılıç, üşümüş olmalarının dışında gece çalışmalarının daha iyi konsantrasyon sağladığını söyledi. Gün ışığının aksine gecenin rolüne daha iyi uyumlanmasını sağladığını söyledi.

Filmin gösteriminin ardından film üzerine kaleme alınan metinlerde; bir darbe girişiminin anlatılmasına karşın, siyasi ve politik bir vurgu yapmaması eleştirilere neden olmuştu. Filmin politik anlamda aldığı eleştirilere yanıt veren Tarık Tufan; Filmin ilk ortaya çıkış anından izleyici ile buluşmasına geçen sürecin başlı başına hikâye olduğunu belirterek; özellikle 15 Temmuz günü filmin okuma provaları olduğunu ve akşam yaşanan darbe girişiminin büyük bir yabancılaşmaya neden olduğunu belirtti. Filmin bütün tasarlanma sürecinde bir siyasi vurgu olmadığına dikkat çeken Tufan; yaşanan darbe girişiminin filmi ve seyircinin beklentisini farklı bir noktaya taşıdığını söyledi. Filme dair kişisel okumasında, çekim ve atmosfer olarak Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dünyasını çağrıştıran ve dönemsel anlatının konjoktür ve dönemin farklı bir duygu ve fikirle yeniden inşa ettiğini söyledi. Tufan, bizim için de 15 Temmuz’dan sonra filmin her aşaması zor oldu dedi.

Filmin fikrinin 4 yıl önce ortaya çıktığını vurgulayan Mahmut Fazıl Coşkun; 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, filmden herhangi bir sahne çıkarılmadığını ve aslında ilk hikâyeye sadık kalınarak çekimlerin tamamlandığını söyledi. Asker karakterlerinin naif bir çizgide ilerlemesinin endişelendirse bile, bir darbe eleştiri yapmadığı için, her birini karakter ve insan olarak ele aldığını söyledi.

Filmdeki kara mizah eleştirilerine yanıt olarak ise Ali Seçkiner Alıcı izleyicilere iki kitap önerdi. Kitaplar ise şöyle; Osman Deniz – Parola: Harbiyeli Aldanmaz, Nesrin Turhan – İhtilâlin süvarisi. Kitapların içerisindeki pasajlarda, filmin absürdlüğünün ve kara komedisinin görüleceğini söyledi.

Anons; Dünya prömiyerini yaptığı 75. Venedik Uluslararası Film Festivali’nde “Orizzonti Jüri Özel Ödülü” ve İtalyan Ulusal Gazeteciler Birliği ve Venedik Güzel Sanatlar Akademisi tarafından verilen, “En İyi Akdeniz Filmi” ödüllerini aldı.

Fotoğraflar: Said Aksoy – Kadıköy Sineması