Ruins of Xibalba’dan Göbeklitepe’ye Özel Albüm

Geçtiğimiz yılın son haftasında yayınlanan Ruins of Xibalba’nin Göbeklitepe albümü Avustralya üzerinden insanlık tarihinin bilinen ilk kalıntılarını anlatıyor.

Ruins of Xibalba’nin ilk albümü olan Göbeklitepe, dark ambient ve folk müzik tarzında sınırlı sayıda kaset ve dijital olarak sunuluyor. Aynı Tir gibi tek kişilik bir proje olan Ruins of Xibalba’nın Göbeklitepe albümü, konsept albüm severlerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Projenin arkasındaki Oytun Bektaş’ı Türkiye’nin ilk Dungeon Synth projesi Tir’den tanıyoruz. Bir süredir Avustralya’da yaşayan Bektaş, yan projesi Ruins of Xibalba ile müzik kariyerine devam ediyor.

Kendi müzik şirketini kuran Bektaş, Ruins Of Xibalba albümünü Orko Productions etiketi ile yayınladı. Yerel ve global müzisyenlerle çalışmalarını sürdüren Bektaş, Avustralya’nın Dark Ambent Noise grubu Yetzer’in Göbeklitepe albümü için yaptığı remix şarkıyı da albüme ekledi. Albümünün tüm kayıtlarını, mix ve mastering işlemlerini Orko Productions etiketi altında gercekleştiren Bektaş, tarihin derin izlerini güçlü bir müzik anlayışıyla bizlere müjdeliyor.

Oytun Bektaş’a hem albümü hem de Göbeklitepe seçimini sorduk…

Göbeklitepe’yi seçmeye nasıl karar verdiniz?

Konsept albüm yapma kararımı geçtiğimiz sene ilk olarak demo albümüm Essence’yi yayınlarken almıştım.
Bu demo albümümü Maya halklarına adadım. İlk albümüm ise insanlık tarihinin yeniden düzenlenmesine sebep olan Göbeklitepe bulguları ve onun Sirius Yıldızı ile olan ilişkisi üzerineydi. Temel olarak kadim tarihlerin yolculukları bu projemde sırasıyla yer alacak.

Müzikle tarihin armonisi dinleyicilerini sizce nasıl etkiler?

Görsel sanatlarda geçmis anlatıları vurgulayan en önemli irade müziktir. Armonilerin kelimeler ile uyumu tarifsiz bir heyecan ve duygu birikimini bizlere taşır. Benim bu noktada yapmak istediğim çıtayı biraz daha yükseltip dinleyiciyi daha fazla özgürleştirmek. Onun bu yolculukta kendisini anlamasını yada süreci anlamlandırmasını sağlamak. En büyük araç ise sadece melodiler. Ki bu serüven başlı başına tiyatro ve sinemadan daha önemli bir rol oynayacaktır. Hiçliğin ortasında varlık bulduran ve anlam kazandıran sadece o olacak; herhangi bir yönelime maruz kalmadan.

Yakında birçok dijital platformda eşzamanlı yayınlanan Ruins of Xibalba’nın Göbeklitepe albümüne Bandcamp üzerinden ulaşabilirsiniz.

E. İlkay Yaprak

e.ilkay@grifons.com