Üsküdar’da ‘Zamansız Zamanlar’

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Tasarımı Bölümü’nden mezun olmasının ardından Adnan Çoker ve Ali Alparslan’dan aldığı eğitimler ile öğrenimine devam eden Ressam-Hattat Osman Yılmazer, Zamansız Zamanlar sergisi ile 20 Mart’a kadar Nevmekân Sahil’de hayranlarıyla buluşuyor.

Üsküdar’dan aldığı ilham ile İstanbul’un derinlikli tarihini resmeden Yılmazer, medeniyet sembollerini kendine özel bir estetikle tuvale işliyor. Sergi izleyicilerine Üsküdar’ın bugününü aydınlatan köklü kültürel değerlerini gün yüzüne çıkarmayı vaat ediyor.

Türklerin vatan toprağındaki silinmez hikâyesine dair desenler, medeniyeti yansıtan resimler ve tablolardan oluşan sergi, bu yönüyle zaman ve mekân kavramlarını yeniden sorgulamanızı sağlayacak.

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen’in de desteği ile Nevmekân Sahil’de izleyici ile buluşan ve 64 parçadan oluşan serginin küratörlüğünü Meyçem Ezengin üstleniyor.

Osman Yılmazer, serginin açılışına özel kaleme aldığı metinde Zamansız Zamanları, “Sanat zamanın tanığıdır. … Zamansızlığı sadece kelimelerle inşa edebiliriz. Şiirsel bir ifadeyle ‘zamansız zamanlar’ diyebiliriz… Zamansız zamanlarda varlık ve yokluk arasındaki ‘hiçlik’ bilinci hem kendi benliğimizi hem de kâinatın içindeki varlığımızı idrak etmemize yardımcı olacaktır” sözleri ile tanımlıyor.