Ricci: Benim Türk Olduğumu Düşünüyorlar

Türk kadınlarının estetik ve zarafetine duyduğu hayranlıktan yola çıkıp, tarihin en görkemli imparatorluğu olan Osmanlı’nın sultanlarını resmeden İtalyan Ressam Lithian Ricci, Esinti sergisi ile 5 Ocak 2020 tarihine kadar Nev Mekan Sahil’de sanatseverler ile buluşuyor.

Küratörlüğünü Yasemin Aslan Bakiri’nin üstlendiği sergide, sanatçının esin kaynağı olan Türk kadınlarının yüzlerinden oluşan eserler de yar alıyor. Ayrıca, hayali ve manevi bir dünyadaki çeşitli insan ve hayvan konularını temsil eden 7 büyük boyutta kâğıt üzerine mürekkeple çalışılmış eserleri de sergileniyor.

Biz de Yasemin Aslan Bakiri ve Lithian Ricci ile sergiyi konuştuk.

-Osmanlı Devleti’nin Hanım Sultanlarının da yer aldığı bu serginin, Hanım Sultan Müzesi’nin de içerisinde yer aldığı Nevmekan Sahil’de yer alması büyük yankı uyandırdı. Sergi teklifini götürdüğünüzde kendisi bu fikre nasıl yaklaştı?

İtalya’da dünyaya gelen ve eğitimini İtalya’da tamamladıktan sonra Londra’da sanatsal çalışmalara eğilen Lithian Ricci’nin eserlerini Üsküdar’a getirmekten biz de çok mutluyuz. Kendisine sergi fikrini sunduğumuzda büyük bir mutlulukla karşıladı. Çok katmanlı yapısı ile eserlerinde Doğu – Batı sentezini yansıtan Ricci, ‘Esinti’sini bu sergide bizlere sunuyor. Ben de bu serginin küratörlüğünü üstlenmekten büyük mutluluk duyuyorum.

-Modern dünyanın ve modern kadının gözünden baktığınızda Hanım Sultanlar ve Osmanlı’da kadın olgusu sizde nasıl bir olgu uyandırıyor?

Öncelikle belirtmeliyiz ki Osmanlı Devleti uzun bir dönem yaşamış. Birçok insan ve çok fazla kadın Doğu’dan ya da dünyanın farklı ülkelerinden Osmanlı Devleti’ne geldi. Osmanlı Devleti içerisindeki kültür mozaiği ve jenerasyon oldukça ilgi çekici. Mesela Hürrem Sultan, bunların içerisinde en bilinen ve ünlü olanıdır. Bu çeşitlilikten beslenen toplumsal yapı, on sekizinci yüzyıldan itibaren yalnızca kültüre değil, sanatın birçok alanına da sirayet etmiş. Bazen benim Türk olduğumu düşünüyorlar. Doğal olarak bu sanatıma da yansıyor. Bu sergide yer alan eserlerde de, sanata sirayet eden bu esintiyi ve esintinin yönünü hissetmeniz mümkün.