Arif Aziz: Beyaz Benim Kendimi Bulma Yolculuğum

Renklerin ve boyaların arasından dünyaya seslenen Arif Aziz, 1943 Bakü doğumlu. 6 yaşında eline aldığı boyalarla resim yapan Aziz’i ilk keşfeden ise annesi. Resimlerindeki farkı gören annesinin yönlendirmesi ile Azerbaycan Devlet Resim Okulu’ndan mezun olan Arif Aziz, resimleri ve sanatı ile hem ülkesini hem Türkiye’ye hem de sanatını tüm dünyada övgülerin yanı sıra onlarca ödül almış bir usta.


Azerbaycan Devlet Medeniyet ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Ressamlık Fakültesi, Geleneksel Sanatlar ve Tasarım Bölüm Başkanı, Profesör Arif Aziz; Proje Danışmanlığını Ahmet Taner Özer‘in yürüttüğü küratörlüğünü Meyçem Ezengin’in üstlendiği ‘Beyaz Köprü’ sergisi ile 12 Nisan tarihine kadar Üsküdar’da.

Biz de serginin sergiyi ilk olarak Üsküdar Belediyesi Kültür – Sanat Danışmanı Gülsüm Hasbal’dan dinledik.

-Bütün bu çalışmalarda sizin ve ekibinizin imzası var. Siz kendinizi bu noktada nasıl hissediyorsunuz?

Bir kadının hayatta kendini en rahat hissettiği noktalardan bir tanesi mutfaktır. Dolayısıyla biz, bütün bu işlerin mutfağındaki eleman olmayı açıkçası tercih ediyoruz. Koltuğun, makamın ağırlığındansa; özgür olmak için, uçabilmek için biz işin mutfağında kalmaya özen gösteriyoruz. Mutfakta olanların yaptığı sunumlar bizi ziyadesiyle gururlandırıyor. Bunun için önlerde olmamıza gerek yok. Bir anne ve kadın olarak ve beni en iyi kadınların anlayacağını bilerek yaptığım işten mutlu olduğumu söyleyebilirim. Küçük sözlerle, taltiflerle, teşekkürlerle mutlu oluyoruz zaten.

-Peki, bundan sonraki projelerinizden bahsetmenizi istesek…

Aslında, düşündüğümüz çok güzel şeyler var. Elbette Üsküdar’ın bu anlamda zengin kültür ve tarih yapısı da bizleri destekliyor. Ama bir hocamın da dediği gibi; hayata beklenti yüklemediğinizde, hayat size çok güzel şeyler getiriyor. Bu nedenle keskin cümleler kurmaktansa, halis niyetimiz ve kalbimizle biz çalışmaya devam edeceğiz.

UNESCO bünyesinde yer alan Dünya Resim Akademisi Asli Üyesi ve Bakü Şube Başkanı,
Uluslararası Reklam Birliği Üyesi, Azerbaycan Ressamlar, Reklamcılar ve Tasarımcılar Birlikleri Üyesi, SSCB Şeref Nişanı ve Azerbaycan Şöhret Nişanı sahibi,
Azerbaycan Gençler Birliği 1976 Yılı Ödülü sahibi, Azerbaycan Devlet Medeniyet ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Kürsü Başkanı, Azerbaycan Emektar Sanat Adamı Onursal unvanı sahibi ve Halk Ressamı Arif Aziz’e; İstanbul’u, Türkiye’yi ve ‘beyaz’ı sorduk. Son derece yalın çizgilerle çarpıcı eserlere imza atan Aziz, eserlerini şu sözlerle anlattı:

– Öncelikle hayırlı olsun diyelim. Bu sergi size nasıl hissettiriyor?

Ben Türkiye’yi ve İstanbul’u çok seviyorum. Hayatım, sanatım Türkiye ve İstanbul ile çok bağlı. Burada beş yıl görev yaptım. Daha öncesinde de, Beyoğlu Belediyesi’nde açtığım sergide sayın R. Tayyip Erdoğan bana yardımcı olmuştu. Bu ikinci büyük sergim. Şanslı görüyorum kendimi çünkü hem Üsküdar’da hem de Nevmekan’da bulunduğum için.

-Sizin unvanlarınızdan birisi de ‘Halk Ressamı’? Bize bunu biraz anlatır mısınız?

“Halk Ressamı” Azerbaycan’da en yüksek sanat rütbelerinden birisidir ve İlham Aliyev tarafından verilmektedir. Bu ödülü almak elbette çok güzel fakat ben halen daha güzel resimler yapmak için çalışıyorum. Türkiye’yi ve Azerbaycan’ı karış karış gezerek sergiler açmaya gayret ediyorum. İki gün önce Ankara’da Hocalı Katliamı Sempozyumu’nda bir sergi açtık. Ortak acılarımızı resmettiğim, alevler içerisindeki cami dikkat çekti. Ülkelere arasında ortak mirasa sahip çıkmayı da önemsiyorum.

-Eserlerinizde soyutlukla birlikte, renklerde netlik görüyoruz. İlk resimlerinizle son dönem resimleriniz arasındaki farklar neler?

Bu sergide 133 eserim yer alıyor. Buradaki eserler 50 yıl içerisinde, 2 – 3 ayrı döneme ait tablolar sergide mevcut. İçerisinde afişler, renkli boyalarla çalışılmış resimler, Hindistan’da, Paris’te yaptığım eserler ve sergiye adını veren ‘beyaz’ tablolar mevcut. Beyaz tablolar benim son dönem eserlerim. Beyaz, renkler arasında en saf olanıdır ve ben isterim ki insanlar da saf olsunlar, dost olsunlar. Son yirmi yılda yaptığım eserlere ‘Beyaz Dönem’ de diyebiliriz.

-Bunu bir doyum olarak da niteleyebilir miyiz? Kendi sanatınızın da üzerine çıkarak sadeleştiğiniz yorumunu yapabilir miyiz?

Evet, bu yorumu yapabiliriz. Bütün bu resimler benim de ‘saf’laştığımı, sanatımda bir uyku gibi, kozmik bir bakışı gösteriyor. Şuh boyalar ve renklerin ardından içimden, özümden gelen beyaz; benim kendimi bulma yolculuğum da denilebilir.


Arif Aziz’in son nişanı da Beyaz Köprü sergisinde kendisine takdim edildi. Merkezi Almanya’da bulunan Avrupa Tabi İlimler Akademisi Asli Üyesi seçilen Arif Aziz; sergi öncesinde bir heyecan daha yaşadı…

E. İlkay Yaprak
e.ilkay@grifons.com