47. İstanbul Müzik Festivali Programı Açıklandı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, yılında “Var Olmanın Karanlığı, Var Olmanın Aydınlığı” teması ile kurgulanan 47. İstanbul Müzik Festivali’nin programı açıklandı.

Barok müziğin devlerinden 20. yüzyılın en çarpıcı bestecilerine, cazdan Osmanlı klasik müzik geleneğinin zenginliklerine 150 eserle 15 farklı mekânda 22 konsere ev sahipliği yapacak olan festivalde, Samatya’da yapılacak Müzik Rotası ile ilk kez Altımermer Panayia Rum Ortodoks Kilisesi, Surp Anarad Hığutyun (Günahsız Meryem Ana) Ermeni Katolik Kilisesi, Aya Konstantinos ve Eleni Rum Ortodoks Kilisesi ve Surp Hovhannes Ermeni Kilisesi’ne konuk olacak. Ücretsiz olarak gerçekleştirilen Hafta Sonu Klasikleri ise bu yıl Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi ile Galata Meydanı’nda gerçekleştirilecek.

Klasik müzik sahnesinin en seçkin yerli ve uluslararası topluluklarını dinleyiciyle buluşturan festival; “sansasyonel” piyanist Yuja Wang, “korkusuz” viyolonselci Daniel Midler-Schou, “dünyanın yaşayan en büyük müzisyenlerinden” Yuri Bashmet, “büyük Rus piyanistlerin gerçek varisi” Boris Berezovslcy ve “dâhi” piyanistimiz Fazıl Say gibi pek çok yıldız isme ev sahipliği yapıyor.

La Scala Oda Orkestrası, Berlin Radyo Korosu ve festivale ilk kez konuk olacak Lüksemburg Filarmoni Orkestrası ile Şanghay Filarmoni Orkestrası da dinleyiciye hayata dair zıtlıklardan doğan müzik ve ritim çeşitliliğini deneyimleme fırsatı sunacak topluluklar arasında.

Genç yıldızlar Daniel Lceakovich, Seong – Jin Cho ve dünyaca ünlü solistler ile festival, yine soluksuz takip edilecek.

Festival biletleri 16 Şubat Cumartesi ıo.3o’dan itibaren Biletix satış kanallarından ya da hizmet bedelsiz olarak ana gişe İKSV’den satın alınabilir.

PROGRAM İÇİN TIKLAYINIZ