Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar

Çalışmalarını Çin’de sürdüren on üç sanatçının güncel sanat pratiklerinde mürekkebin rolünü inceleyen “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” sergisi, 11 Nisan – 28 Temmuz tarihleri arasında Pera Müzesi’nde!

Mürekkebin temsil ettiği kültürel kimliğin kaynağını incelemeye alan sergi, sanatçıların mürekkep resim geleneğinin özüne yönelik arayışlarına odaklanıyor. Küratörlüğünü Çin güncel sanatı konusunda uzman küratör ve sanat eleştirmeni Karen Smith‘in üstlendiği sergide, Manzara, doğa ve kaligrafi gibi konulara güncel bir bakışla yaklaşan eserler, resim, fotoğraf, yerleştirme ve video yerleştirme gibi farklı mecralarda üretim yapan ve Çin’in farklı bölgelerinde çalışmalarına devam eden on üç sanatçının otuzdan fazla eseri yer alıyor.

Çin kültürel mirasının kendi sanatlarına yansımaları üzerinden mürekkeple ilişki kuran sanatçılar arasında Chen Guangwu, Chen Haiyan, Li Ming, Liang Wei, Luo Yongjin, Qiu Anxiong, Sun Yanchu, Tang Bohua, Xu Bing, Xu Hongming, Xing Danwen, Jian-Jun Zhang, Zhou Fan bulunuyor.