Dünyada Bir İlk: Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi

Anadolu’nun en büyük mucidi Cezeri’nin 13. yüzyılda yazdığı Kitab-ül Hiyel’deki tarife uygun ve çalışır vaziyette üretilen makinelerini ziyaretçilere sunacak olan Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi, 15 Şubat’ta UNIQ Expo’da dünyada bir ilki gerçekleştirerek, izleyicilerine bir bilim tarihi arkeolojisi sunuyor.

15 yıllık titiz bir çalışmanın ardından izleyicisi ile buluşmaya hazırlanan sergi, zamanı aşan fikirleri, bakış açısı ve felsefesiyle modern mekaniğin babası kabul edilen; Artuklu Sarayı’nın 26 yıl başmühendisliğini yapan, Anadolu’nun en büyük mucidi Cezeri’nin olağanüstü makineleri, 800 yıl aranın ardından yeniden gün yüzüne çıkıyor.

Küratörlüğünü Mehmet Ali Çalışkan’ın üstlendiği sergide, 1500 m2’lik alanda, içerisinde boyutları 4 metreyi bulan dev makinelerle birlikte 66 farklı alete, makineye ve çeşitli düzeneklere yer veriliyor. Eserlerin çalışma prensiplerini anlaşılır bir biçimde ortaya koyan sergide, Cezeri’nin şifreli, dört sürgülü kapı kilidi, şifreli kasası, dünyaca ünlü filli su saati, anıt su saati, tarihin ilk insansı robotu olan içecek sunan çocuk otomatı gibi birçok çalışmasının birebir örneklerini görmek mümkün.