Burcu Perçin: Ortak Hikâyelerimizde Buluştuk

Bilgili Holding’in işbirliği ve desteğiyle, DB Dergi Grubu basın sponsorluğunda gerçekleşen “Artweeks @Akaretler”, 17 Mart’a kadar devam edecek. Sabiha Kurtulmuş’un organizasyonunda yerli ve yabancı birçok önemli sanatçının eserlerini bir araya getiren etkinlikte, F4 numara Ressam Burcu Perçin’in küratörlüğünde sanat severler ile buluşuyor.

Ahmet Elhan, Ansen, Burcu Perçin, Burcu Yağcıoğlu, Burhan Kum, Ekin Saçlıoğlu, Ekrem Yalçındağ, Kemal Seyhan, Mustafa Horasan, Nuri Kuzucan, Rasim Aksan ve Sinan Logie‘in eserlerinin yer aldığı, F4 numarada sorularımızı yanıtlayan Burcu Perçin, sergiyi Grifons’a anlattı.

– Bu salonun küratörlüğünü siz üstlendiniz. Eserlerin seçimlerinde nasıl bir yol izlediniz?

Artweeks Akaretler etkinliğini Sabiha Kurtulmuş organize ediyor. Sıraevlerde belirli mekanlarda sergiler düzenlemek üzere, seçtiği kişilerle, sanatçılar galericiler ve koleksiyonerlerle işbirliği içinde organizasyonu oluşturuyor. Bu anlamda F4 binasında benim sergi düzenlememi önerdi. Ben de büyük bir mutlulukla kabul ederk burda “Ortak Manzada Buluşma” başlıklı sergiyi oluşturdum.

Bu sergi bizzat benim de ortak hikâyelerim olan, uzun yıllara dayanan dostluklarım ve işlerini takip ettiğim, üretim süreçlerine tanık olduğum, sevdiğim, heyecan duyduğum sanatçıları bu mekanda bir araya topluyor. Burada ‘manzara’ metaforu bizim ortak geçmişlerimizin ve hikâyelerimizin manzarası.

Sergiyi oluşturma aşamasında sanatçıların eserlerini birbirleriyle ilişkilendirerek mekana yerleştirmeye odaklandım. Bu anlamda hem biçimsel, görsel olarak hem de içerik olarak birbirleriyle ilişkilerini kurmaya özen gösterdim.