Arter’den Çocuklara Özel Atölyeler

Arter’in Cumartesi günleri saat 11:00’de düzenlenen çevrimiçi çocuk atölyeleri, yeni yılda da farklı yaş gruplarından çocukları çağdaş sanatı keşfedip yorumlamaya ve kendi eserlerini üretmeye davet ediyor.

Güncel sergi programından yola çıkılarak şekillendirilen çocuk atölyeleri, katılımcıların çeşitli malzeme ve üretim araçlarıyla karşılaşarak yaratıcı süreçleri deneyimlemelerini amaçlıyor. Süreç odaklı atölye çalışmaları, her çocuğun kendi bakış açısını paylaşmasına zaman ve alan tanımaya özen gösteriyor.

Etkinlik kapsamında;

Alkış Müzikali
2 Ocak Cumartesi, 11:00
Yaş grubu: 7-11

”Alkış Müzikali”, müziği görselleştirmenin imkânlarını araştıran yapıtlardan ilham alıyor.

Dinleyen Gözler İçin başlıklı sergisinde yer alan eserlerden yola çıkan atölyede, çocuklar şans unsurunu ön plana çıkararak görsel ve işitsel düzenlemeler yapacaklar. Harfleri, sayıları ve renkleri alkışlarıyla buluşturarak kendi görsel müziklerini oluşturacak ve ”bakarken dinlemenin” olanaklarını araştıracaklar.

Gökyüzü Cetveli
9 Ocak Cumartesi, 11:00
Yaş grubu: 6-9

‘Gökyüzü Cetveli”, çocukları KP Brehmer: Büyük Resim sergisinde yer alan gökyüzüyle ilişkili yapıtları keşfetmeye çağırıyor. Yapıtlarda karşımıza çıkan mavi tonlarının gündelik hayatla ilişki içinde yorumlanacağı çevrimiçi atölyede, katılımcılar gökyüzünün farklı renklerini oluşturma deneyleri yapacak ve keşfettikleri renkleri kullanarak bir gökyüzü cetveli hazırlayacaklar.

Kumaş Kolajı
16 Ocak Cumartesi, 11:00
Yaş grubu: 4-6

”Gökyüzü halısı üzerinde neleri taşır?” sorusuyla ilgilenen bu çevrimiçi atölye, çocukları Arter’de sergilenen yapıtlar aracılığıyla gökyüzü ve gökcisimleri üzerine düşünmeye çağırıyor. Gündelik malzemeler ile sanat yapıtları arasındaki ilişki üzerine bir sohbet etrafında şekillenecek atölyede, katılımcılar atık malzemeleri kullanarak kolaj tekniğini deneyimleyecek ve yetişkin eşlikçilerinin desteğiyle rengârenk bir gökyüzü halısı tasarlayacaklar.

Kavanozdaki Galaksi: Ekle, Karıştır!
23 Ocak Cumartesi, 11:00
Yaş grubu: 6-9

”Kavanozdaki Galaksi: Ekle, Karıştır!”, Gökcisimleri Üzerine sergisinde yer alan, galaksilerle ve gezegenlerle ilişkilenen yapıtlardan esinleniyor. Çevrimiçi atölyede ele alınacak yapıtları hayal güçleriyle yorumlamaya davet edilen çocuklar, gündelik malzemeleri renklerle buluşturarak kendi galaksilerini oluştururken bir yandan da gezegenleri meydana getiren unsurları araştıracaklar.

Piksel Piksel Sanat​
30 Ocak Cumartesi, 11:00
Yaş grubu: 7-11

”Piksel Piksel Sanat”, KP Brehmer: Büyük Resim sergisinde yer alan yapıtlardan yola çıkıyor. Sanat ile teknolojik gelişmeler arasındaki ilişkinin keşfedileceği çevrimiçi atölyede, çocuklar farklı boyutlardaki renk bloklarını kullanarak piksel kavramına çizimleriyle yeni bir yorum getirecekler.