Ahmet Güneştekin’in Kırkyamaları Berlin’de

Anadil, görsel bir dil ve kadınlara özgü bir kültür olan kırkyama işlerini ele alarak, geleneksel olarak kadınlarla ilişkilenen bu pratiğe yeni bir bakış getiren Ahmet Güneştekin, kırkyama işlerinden oluşan sergisi ile Berlin’de!

Galerie Michael Schultz’de 16 Mart’ta açılacak olan Ahmet Güneştekin’in “Zamanın Ölümsüzlüğü” adlı sergisi 13 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.

Güneştekin’in kadın hikayeleri serisi kimlik, cinsiyet, ortak girişim ve estetiğin birbirine yakınlaştığı işler olarak tanımlanabilir. Kültürel materyal olarak kırkyama çok sayıda yorumlayıcı olasılık sunar. Gerçek kırkyama, şimdi ve geçmiş arasında somut bir bağ, metafor olarak ise geleneksel sanat ve sanatçının tanımlarını etkileyen ortak bir bağı yansıtıyor.

Sanatçı genellikle yeni bir çığır açan ve mevcut geleneğin dışında duran biri olarak tanımlanır. Yine de kırkyama sanatçısı, geleneğin taşıyıcısı, geçmişi kucaklayan ve devamlılık yaratan bir sanatçıdır. Bu yöntemle anlatıları, kadınların yaşamlarının kalıplarını yansıtırken ve keşfederken geçmiş ve bugünü birbirine bağlar.