Kljatov: Bir Kare İçin Saatlerimi Harcayabiliyorum

Doğa fotoğrafçılığı her birimizin farklı zamanlarda ilgi duyduğu geniş bir alan. Bir sokağın fotoğrafından çok özel karelere kadar fotoğrafçının kadrajına sığan her şey, her birimiz için özel. Fakat Alexey Kljatov hepimizden biraz farklı. Fotoğrafa ilgi duyduğu ilk yıllarda doğa fotoğrafçılığının hakkını veren bir isim olsa da, sonrasında yalnızca kar tanesi fotoğraflayarak bu alanda çığır açmış bir isim.

Rusya’da fotoğrafçılık çalışmalarına devam eden Kljatov, American Forests’e verdiği röportajda çalışmalarını anlattı.


Annesinin fotoğrafçılık merakı ile birlikte, kendisininde bu alanda yetiştiğini söyeleyen Kljatov’un hayatı, “Maalesef çekeninin kim olduğunu hatırlamıyorum” dediği kar tanesi fotoğrafları ile değişmiş. Kljatov o anı şöyle anlatıyor; “Onların soğuk ve kristal güzelliği karşısında heyecanlandığımı hissettim. Sonraki kış kar tanelerini fotoğraflamaya başladım. Başlangıçta çok fazla hata yapmıştım. Çektiğim ilk fotoğraflarım berbattı ama ben mutluydum. Çünkü daha önce hiç görülmemiş şekillerini ve desenlerini görüyordum.”

Evinin balkonuna kurduğu özel bir platformda çalışmalarına devam eden Kljatov, “Kullandığım özel bir teknik dolayısıyla yoğun baş ağrıları yaşıyorum” dese de; annesinin de bu alana ilgi duymaya başlaması ile birlikte büyük yol kat etmiş.

Kljatov annesi ile olan çalışmalarını şu sözlerle anlatıyor; “Annem benim ilk çalışmalarımdan sonra ilgi göstermeye başladı. Birlikte neredeyse aynı teknikleri kullanarak çekiyoruz.  Aramızdaki en büyük fark ise çektiklerimiz üzerinde harcadığımız zaman olabilir. Annem fotoğraflarını hızlı bir işleme sürecinden geçiriyor ve bir kare üzerinde 10 dakika kadar zaman harcıyor. Bense her fotoğraf karesinde en yüksek kaliteyi elde etmek için saatlerimi harcayabiliyorum.”

Darkside

Çektiği kareler içerisinde en beğendiği fotoğraflarını sıralayan usta isim, “İlk fotoğraflarımdan benim favorim “Darkside” (Karanlık Taraf) dediğim bir kare. Bazı insanlar bu kar tanesinin merkezinde Star Wars’taki imparatorluk armasını gördüğünü söylüyor. Ben de o kareyi bu şekilde isimlendirdim.

Son çektiklerimden hangisini daha çok sevdiğimi söylemek çok zor. Belki geçen kıştan benim “12 Months” (12 Ay) dediğim 12 kollu kristal olabilir.” diyor.

Kljatov’un hayran olduğu fotoğrafçılarsa şöyle; “Kar tanesi fotoğrafçılığını başlatan ve kendisini bu sanata adayan Wilson Bentley’nin bende çok özel bir yeri vardır. Bir fizik profesörü olan ve mükemmel bir kar fotoğrafçısı olan Kenneth G. Libbrecht’ın çalışmalarına hayranım. Don Komarechka da yakın zamanda kar tanelerinin fiziğine ve fotoğrafçılığına dair bir kitap yayınlamış Kanadalı müthiş bir kar fotoğrafçısı.

KAYNAK

Çeviri: Veysel Demirkol