“Kara Kıtanın Beyaz Çocukları”

İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat Galerisi, Tanzanya’da Vudu büyücülerinden kurtulan, Afrikalı albinoların portrelerinin yer aldığı, ödüllü foto muhabir Bünyamin Aygün’ün objektifinden “Kara Kıtanın Beyaz Çocukları” seçkisini sanatseverler ile buluşturmaya hazırlanıyor.

Daha önce “Sınırdaki İnsanlar” sergisi ile mülteci sorununa dikkat çeken Bünyamin Aygün, “Kara Kıtanın Beyaz Çocukları” adlı seçkisinde ise Afrika topraklarında açıkça lanetlenen, büyü için öldürülen ya da el, ayak, kulak vb. uzuvları kesilerek Vudu (Voodoo) büyücülerine satılan albinoların dramını gözler önüne seriyor.

İnsanlık dışı uygulamalara maruz kalan albinoların sesi olmak için Tanzanya’ya giden Aygün, yaş ortalaması 35 olan, “siyah çiftlerin beyaz çocuklarının” yaşamlarından pek çok ânı, karelerine yansıtmış. Güneşin ölümcül etkisinden de korunmak zorunda olan albinoların yaşam mücadelesine yakından tanıklık eden sanatçının 30 fotoğrafının yer aldığı “Kara Kıtanın Beyaz Çocukları” sergisi, 12 Şubat – 11 Mart tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.