Lefter’in Şutundan Efsane İsimlere: Kaleciler

Kitapları ile kısa sürede binlerce kişinin hayatında farklı kapılar aralayan Sunay Akın, son kitabı Kalede 1 Başına ile raflarda yerini aldı.

10 Yaşında, Lefter’in şutunu kurtardığı masalsı hikâye ve Lefter’in,  ‘Tamam, bulduk! Kaleye Sunay geçecek.’ cümlesine denk gelen o anı, “Yerdeydim ve avuçlarım kızgın kömür parçalarını tutmuşum gibi yanıyordu. Sağ yanıma gelen şutu hâlâ nasıl olduğunu anlayamadığım bir refleksle kurtarmıştım.” sözleri ile anlatan Akın, birbirinden ilginç anekdotları ile usta isimleri bu eserde topladı.

Kimler yok ki bu öykülerde… Nobelli bilimci Aziz Sancar, Berlin kaplanı Turgay Şeren ve onun jübile maçına katılan ünlü Rus kaleci Lev Yaşin, antrenmanlara kömür işçilerinin Zonguldak’tan gönderdiği madenci eldivenleriyle çıkan Şenol Güneş, Yaşar Kemal’e İstanbul’daki ilk evinin kapısını açan Abidin Dino’nun yeğeni Sabri Dino, düğün davetiyesinde gelinin attığı şutu karşılayan damat Yılmaz Vural, en renkli kalecilerden Varol Ürkmez ve ona elini uzatan Baba Hakkı, Nâzım Hikmet’in şiirindeki kaleci ve Albert Camus, Pavarotti ve daha niceleri…