İFA-3: Sınırları Aşmak

Prof. Dr. Sinan Canan’ın ‘İFA: İnsanın Fabrika Ayarları’ serisinin “Sınırları Aşmak” başlıklı son kitabı, dün gerçekleştirilen bir lansmanla raflarda yerini aldı.

Tuti Kitap etiketiyle raflarda yerini alan kitap, son yirmi yılını “ben neyim?” sorusunun cevabını aramakla geçiren, biyolog, tıbbi fizyoloji uzmanı ve sinir bilim araştırmacısı sıfatlarının yanında kendini uslanmaz bir meraklı olarak nitelendiren Sinan Canan, herkesin anlayabileceği kapsayıcı bir açıklamayı da okuyucularla buluşturuyor.

İFA, insanı 3.5 milyar yıllık canlılık sürecinin doğal ama sıra dışı bir sonucu olarak ele alan, modern bilim tarihinde çok az rastlanan bir şekilde “herkes anlasın ve uygulasın” diye yazılmış bilimsel bir teori. Hareket, beslenme, ilişkiler, stres ve sınırları aşmak başlıklarıyla özetlenebilecek 5 temel prensipten oluşan İFA, nesilden nesile aktardığımız fabrika ayarlarımızı fark etmemizi sağlıyor. İlk 4 maddenin, İFA’nın birinci ve ikinci kitapları aracılığıyla anlatıldığı üçlemenin son kitabıyla birlikte, beşinci ve son ayar olan ‘sınırları aşmak’ ele alınıyor.

Kısacası İFA, insanı biyolojisi, ekolojisi ve psikolojisiyle en anlaşılır şekilde yeniden tanımlamayı ve unuttuklarımızı yeni baştan fark etmemizi hedefleyen bir hatırlatma. İFA, bizlere “bilmediğimiz” neredeyse hiçbir şey söylemiyor; ama unuttuğumuz hayati gerçekleri en anlaşılır şekilde yeniden, hatırlatıyor. Yeni bir başlangıç niyetiyle yazılmış kitap, umut dolu bir geleceğin ve insana yakışır yeni bir medeniyetin kuruluş tohumlarını da içinde taşıyor.

‘Kendimize daha iyi bakabilelim, kendimize gelelim’ mottosuyla yola çıkan bu serinin üçüncü ve son kitabı ‘Sınırları Aşmak’a özel düzenlenen lansmanda Prof. Dr. Sinan Canan’a; Mustafa Can, Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Pelin Çift, Ayşe Şule Bilgiç, Dr. Agah Aydın, Açelya Akkoyunlu, Cem Mumcu, Kadir Doğrubakar, Elif Mutlu, Emrah Sefa Gürkan, Mehmet Şakiroğlu, Murat Menteş ve daha birçok isim eşlik etti.