Esin Çelebi’nin Kaleminden ‘Evet Aşk Güzel Bir Şeydir’

Hz. Mevlana’ nın 22. Kuşak torunu Esin Çelebi Bayru’ nun eseri Evet Aşk Güzel Şeydir Nefes Yayınevi etiketiyle raflarda yerini aldı.

Evet Aşk Güzel Şeydir hem İslam dünyasında oluşan ilk tarikatlardan biri olan Mevleviliğin, hem de genel olarak Türk Tasavvuf kültürü ve hayatının son yüzyıl içinde yaşadığı hızlı değişimlere ışık tutan Çelebi ailesinin hatıraları Hz. Mevlana’ nın 22. Kuşak torunu Esin Çelebi Bayru tarafından okuyucuya ulaştırılıyor.

Evet Aşk Güzel Şeydir; Suriye’nin Halep şehrinde doğan, çocukluğunu orada geçiren, İstanbul’da yetişen ve bugün de Uluslararası Mevlana Vakfı’nın başkan vekilliği vazifesini yürüten Esin Celebi’nin hatıralarını, kronolojik akışına uygun olarak naklediyor.

Söyleşi niteliği ile bu kitabı yazarı Esin Çelebi Bayru şu sözlerle anlatıyor; ‘Mademki bu aileye doğduk, bu bilgileri güncelleyip bir sonraki nesle bırakmamız gerekir.’  Öyle diyor ya Hz. Mevlana: “Butun aşklar, ilahi aşka köprüdür.” Gençlerle konuşurken şöyle söylüyorum: “Aşık olduğunuz zaman, Allah’la en çok konuştuğunuz zamandır. Allah’ım göreyim, Allah’ım gördum, Allah’ım bir mesaj yollasa, Allah’ım yolladı, arasa, ay arıyor… Devamlı Allah’la konuşur insan, devamlı. Hem olmasını ister hem de istedikleri oldu diye teşekkür eder ya da olmuyor diye sızlanır. Evet Aşk Güzel Bir Şeydir.”