Barry Windsor-Smith’in Kaleminden: Monsters

Kısmen aile draması, kısmen casusluk hikâyesi, kısmen de metafizik bir yolculuk…

Kendi kötücül dürtüleriyle ve paramparça akıl sağlıklarıyla mücadele eden sıradan insanların hikâyesi, 360 sayfalık siyah-beyaz bir destan!

Okurlarının uzun yıllardır merakla beklediği bu eserde Windsor-Smith nesiller arası travmalar üzerinden 2. Dünya Savaşı sonrasının panoramasını sunuyor. Tıpkı bir matruşka bebeğinin açılması gibi tekrar tekrar ortaya çıkan bu travmaların köklerini ayrıntılı şekilde resmediyor.

Windsor-Smith’in yazdığı/çizdiği, Emre Yavuz’un dilimize çevirdiği Monsters Karakarga Yayınları’ndan çıktı.

Arka Kapak Yazısı:

SENE 1964. Bobby Bailey, ABD ordusuna gönüllü yazılmak için asker alma ofisine giderken, başına gelecek trajik olaylardan habersizdi. Ketum, yıpranmış, masum, geçmişini unutup geleceğe bakmak isteyen bir genç olan Bobby, ABD ordusunun gizli deneyleri için biçilmiş kaftandı. Bu deneyler, 20 yıl önce, 2. Dünya Savaşı’nın son günlerinde Nazi Almanyası’nda ortaya çıkmış genetik bir programın devamıydı. Bailey’nin tek dostu ve koruyucusu Teğmen McFarland, olaya müdahale etti ve tamamen kontrolden çıkan bir dizi olayı tetiklemiş oldu. Rütbeli canavarların sayısı arttıkça hikâye hem gerçek hem mecazi anlamda tam bir vicdan hesaplaşmasına dönüştü.

Bu incelikle resmedilmiş destansı hikâye, duygu, içgörü ve empatiyle dolup taşıyor. Windsor-Smith, halihazırda elli yıldır sürdürmekte olduğu başarılı kariyerinin başyapıtını yaratmış.

-THE LIBRARY JOURNAL

360 sayfalık görsel hikâye anlatımı gücü olan MONSTERS’ın çerçevesi oldukça geniş: Biraz ailevi drama, biraz gerilim, biraz metafizik yolculuk, hayatlarını geri almak için mücadele eden bireylerin samimi bir portresi ve Amerikan tarihinden iki farklı kuşakta işlenen destansı bir politik macera.

MONSTERS, Windsor-Smith’in kusursuz çizim ve çini tekniğiyle, jest ve kompozisyona duyarlılığıyla ve kariyerinin en görkemli hikâye anlatımıyla harmanlanmış bir eser. Yürek parçalayan şefkatin, dayanılmaz acının, kefaretin, fedakârlığın ve yıkıcı şiddetin yer aldığı bölümler sunan MONSTERS, kesinlikle şimdiye kadar çizilmiş en yoğun grafik romanlardan biri.