Amerikan Rüyası Nasıl Kâbusa Dönüştü?

VakıfBank Kültür Yayınları etiketiyle raflarda yerini alan, ABD’li yazar F. Scott Fitzgerald imzalı, “Caz Çağı Öyküleri”, Amerikan rüyasının nasıl kâbusa dönüştüğünü anlatan hikâyeleri gözler önüne seriyor.


ABD’de 1919 ile 1929 arasında yaşanan döneme Caz Çağı adı veriliyor. O yıllarda caz müziği tüm ülkeyi etkisi altın alırken lüks tüketim sınırları aşıyor. Hemen ardından ise Büyük Buhran, başka bir değişle Dünya Ekonomik Bunalımı geliyor. Bu dönem için “Mucizelerin çağıydı, sanatın çağıydı, aşırıya kaçmanın, hicvin çağıydı” diyen F. Scott Fitzgerald, hikâyeleriyle Amerikan rüyasını büyüteç altına alıyor. Ve geçiş aşamasındaki ABD’nin hem sosyo-kültürel hem de ekonomik dönüşümünü ortaya koyuyor.

11 Öyküden oluşan kitabın içerisinde, 2008’de aynı isimle beyazperdeye uyarlanan, başrollerinde Cate Blanchett ile Brad Pitt’in oynadığı ve üç Oscar adaylığı kazanan Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi adındaki öykü de yer alıyor. Okur, bu hikâyede Fitzgerald’ın sınırları aşan hayal gücünün detaylarına tanık oluyor.