Bir Kilo Pancar Mı Keyifli Bir Okuma Mı?

Malumunuz okullar açıldı. Anneler; çarşı pazar gezerim, komşuyla kahve keyfi yaparım, kendime zaman ayırırım diye hayaller kurarken; okula başlayan çocuklarının, sıklıkla hastalanarak bütün planlarını alt üst edeceğinden habersizler tabi ki…

Şırıl şırıl akan burnu, ateşi, öksürüğü, karın ağrısıydı derken yıkılan hayaller yerini; “Yeter ki çocuğumun sağlığı yerinde olsun”a bıraktı yerini. İşte tam bu sırada anne çözümler aramaya başlar. Bağışıklığını nasıl güçlendiririm, ne yedirsem neye iyi gelir? vs…

Okulla birlikte bizim de kapımızı çaldı hastalıklar. Haliyle bende de bir araştırma soruşturma hali. Zaten alışkanlık haline getirdiğimiz şeylerdi birçoğu. Tatmin edici bir şeyler bulamamanın sıkıntısı ile bilgisayarı kapatacaktım ki, kansızlığa iyi geldiği iddia edilen bir tarif çıktı karşıma.

Doğuştan Talasemi taşıyıcısı olduğundan Ayperi’nin kan değerleri hep çok düşük. Ne kadar ilaç kullanırsak kullanalım belli bir seviyeyi geçmiyor. “Denemekten bir şey kaybetmeyiz” diyerek kürü uygulayabilmek için gerekli olan şeyleri almaya pazara çıktık. Havuç aldık, elma aldık, maydanoz aldık; buraya kadar işimiz çok kolaydı. Sıra pancara geldiğinde, Ayperi kuşkulu ve biraz da gergin bir şekilde sordu;

– O elindeki ne anne?
– Pancar ayperi!
– Ne pancar mı? Ben pancar yemem. Sonra o kitaptaki zebra gibi olurum…

Önce ne dediğini anlayamadım, sonra okuduğumuz kitap aklıma gelince koyverdim kahkahayı!

Kitabı okuyunca çocuğunuz pancar yemek mi ister; yoksa Ayperi gibi, pancarı görünce bile hayalet görmüşe mi döner bilmiyorum ama eğleneceğiniz garanti.

Huzurlarınızda Safari Parkta Dev Pancar Çılgınlığı. Cath JONES’un yazdığı kitap, Chris JEVONS’un resimleri ile tamam olmuş bence.

Kapanma tehlikesi ile karşı karşıya olan Günışığı Safari Parkı’nda yaşayan hayvanların evlerini kurtarmak için dev bir pancar yetiştirmeye karar vermeleri ile başlıyor macera. Sonrasında hiç de hesaba katmadıkları şeyler oluyor ama evlerini kurtarmayı başarıyorlar. Kitabın ana karakteri zebra ancak ben en çok huysuz pengueni sevdim. Suratı asık bir şekilde ortalıkta gezen, hiçbir şeyden memnun olmayan penguenin tepkilerine bayıldım. Kitabı okurken de en çok onu seslendirmek hoşuma gitti.

Şimdi önce pazara gidip pancar mı alırsınız; yoksa kitapçıya mı gidersiniz bilemem ama hem kitabı hem de havuçlu Elmalı pancar suyunu şiddetle tavsiye ederim.

Not: Şekeri olanların pancar suyunu içerken ya da kitabı okurken dikkatli olmaları tavsiye edilir.

Keyifli okumalar…


E. İlay Kul
e.ilay@grifons.com