Kaçınılmaz Dönüşüm: İkinci Nesil Sosyal Medya

Geçtiğimiz günlerde yeni ve özgün bir proje, şaşalı reklamlar yapmadan, lansman partileri vermeden, sessiz sedasız bir şekilde yayın hayatına başladı. Yeni sosyal blogging app’i ‘ideflow’, çıkışındaki tevazu ile ters düşen iddialı bir hedefe sahip: sosyal medyayı dönüştürmek!

Bunu yapmak için üç temel yeniliği bizlere sunuyor ideflow. İlki, bütün bir sosyal medyanın işleyişinde farklılık getirmeye aday. Sosyal medyada ürettiğimiz -selfie’lerimiz dâhil- tüm içeriklerin, bir ‘değer’ olduğundan ve bu değerin reklam kârı olarak platformu sağlayan şirkete gittiğinden hareketle, ideflow tüm reklam kârını, bu değeri üreten sizlere geri veriyor. Bu nedenle de kendileriyle özdeşleştirdikleri iki slogandan birisi “değer bazlı sosyal medya”.

İkinci yenilikleri ise adına multiblog dedikleri tasarım mantığı. Bir içerik alanının tıpkı bir blog sayfası gibi değerlendirip, 64 küçük kareye bölündüğü sayfa tasarımında siz bu alanını istediğiniz gibi tasarlıyor, içine istediğiniz içerik tipini (yazı, resim, video, ses) koyabiliyorsunuz. Tabi bunların bir tanesini kullanıp klasik bir sosyal medya içeriği oluşturma seçeneğini de size bırakmışlar. Oluşturduğunuz içeriğinizi –ya da ‘flowunuzu’– gönderdiğiniz anda da sosyal ağınıza blog içeriğinizi ulaştırmış oluyorsunuz. Bu özellik reklam karından pay alma ile birleşince, internette yayın yapıp sosyal medya aracılığı ile sesini duyurmak isteyen birçok yayıncı için aranılan mecra durumuna getiriyor ideflow’u.

Son yenilikleri ise adına hub dedikleri ‘kamusal alanları’. Çeşitli ilgi alanları üzerinden oluşturdukları toplanma noktaları ile keşfetme özelliğini çok daha kaliteli hale getirmiş durumdalar. Çünkü bir konuya dair tek bir hub var ve her bir hub’ın da bir koordinatörü. Böylece hashtag’lerin kaosu içinde kaybolmadan ilgi alanlarımıza yönelik keşiflerde bulunacağımız yeni bir alan tanımlamış oluyor bu yeni mecra bize.

Tüm bunlar bir araya geldiğinde, kendileriyle özdeşleştirdikleri ikinci slogan da anlaşılır oluyor: İkinci nesil sosyal medya.

Bu özgün projeyi keyifle takip ediyor olacağız.