İstanbul Modern Sinema’da İp Dokunur!

İstanbul Modern Sinema, “İplikten Çözülenler” sergisine paralel hazırlanan İp Dokunur! adlı programı sinemaseverlerle buluşturuyor. Programda, tekstilin sinema perdesindeki tarihi boyunca yolculuğuna odaklanan filmlerden bir seçki yer alıyor.

Müge Turan’ın küratörlüğünde hazırlanan, programdaki filmler, moda endüstrisine, sinemanın kumaş ve boyayla olan ilişkisine ve hikayelerdeki karakterlerin oluşumunda en önemli etkenlerden biri olan kostüme odaklanıyor. İp Dokunur! adlı program, 16-26 Mayıs tarihleri arasında izleyiciyle buluşuyor.

En iyi köstüm ödüllü Black Panther

Bu yıl Oscar ödüllerinde “En İyi Kostüm” ödülünü kazanan Afro-fütürist süper-kahraman filmi Black Panther, programda yer alan filmlerden biri. Marvel dünyasına alternatif bir katman ekleyen, “Afrikalı toplumlar geçmişte sömürülmeseydi gelecekte nasıl giyinirlerdi” sorusuna cevap arayan film, hem farklı Afrika kabilelerinin geleneksel kültürlerinden esinlenen hem de onlara süper-kahraman etkisi veren kostümleriyle öne çıkıyor.

Programda yer alan filmler arasında Peter Strickland’ın yeni filmi Lanetli Kumaş, İstanbul Film Festivali’nden hemen sonra ilk defa izleyiciyle buluşacak.

İlk renkli film Halıcı Kız

“İp Dokunur!” programının dikkat çeken filmlerinden bir diğeri de Muhsin Ertuğrul’un son ve Türkiye sinemasının ilk renkli filmi olan Halıcı Kız, Yapı Kredi tarafından restore edildikten sonra yine festivalden hemen sonra yeni kopyayla yeniden gösterilecek.

Detaylı program için TIKLAYINIZ