Diyarbakır Halk ve Çocuk Kütüphanesi’ne Avrupa’dan Ödül

Diyarbakır mimarisine yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan Diyarbakır Halk ve Çocuk Kütüphanesi’nin yeni ve modern tasarımına bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen 2A Continental Architectural Awards’ta (2ACAA) “Geleceğin Projeleri” kategorisinde üçüncülük ödülü.

Studio Vertebra Mimarlık Ofisi tarafından tasarlanan, Asya ve Avrupa ülkelerinden katılan ve 17 farklı kategoride yarışan yüzlerce mimarlık ofisi arasından sıyrılarak üçüncülüğe uzanan Diyarbakır Halk ve Çocuk Kütüphanesi,  Diyarbakır Suriçi bölgesinin sokak-avlu ilişkisi ve kademeli dam kullanımı yapısından esinlenilenerek tasarlanmış.

İki ana yapıdan oluşan tasarım, kentin geleneksel yapılarında kullanılan doğal taşlar ile bezenerek, çeşme ve ağaç merkezli orta avlunun etrafında halk kütüphanesi ve çocuk kütüphanesinden oluşuyor.

2A Magazine tarafından organize edilen mimarlık ödüllerinde büyük başarıya imza atan proje, 26 Ekim’de The Institute for Advanced Architecture of Catalonia – IAAC (Katalonya Gelişmiş Mimari Enstitüsü)’de gerçekleştirilen törenle ödülünü aldı.