Karagöz, Shakespeare ile Puppetry International’ın kapağında!

Dünyanın en ünlü yazarı William Shakespeare’in Hamlet oyununu ilk defa Türk gölge oyunu Karagöz’e uyarlayan Ayhan Hülagü, Amerika’nın en önemli kukla dergisi Puppetry International’ın kapağına taşındı. Bir Türk sanatçıyı ilk defa kapağına taşıyan uluslararası dergi, ‘Shakespeare ve kukla’ adlı özel sayısında Hülagü’yü, ‘sınırsız hayal gücüne sahip, yaratıcı bir hikaye anlatıcısı’ olarak okuyucuya tanıttı.

Amerika’da geleneksel Anadolu gösteri sanatları üzerine çalışmalar yürüten Ayhan Hülagü, Washington DC’de kurulan Karagoz Theatre Company’nin kurucusu. Broadway’de yaptığı gösterilerle uluslararası üne kavuşan sanatçı, Amerika turnesi gerçekleştirmiş ve dünyanın saygın festivallerinde sahne almıştı. Yönettiği ve rol aldığı tek kişilik oyun ile yeniden gündemde. Hamlet Rüyası (Dream of Hamlet) adlı oyun ile 700 yıllık tarihe sahip geleneksel gölge oyunuyla ile 400 yıllık Shakespeare oyunu ilk defa bir araya getirdi. Hülagü, oyunuyla Amerika’nın iki en prestijli kukla dergisi olan Puppetry International’ın vitrinine çıktı. Dergi ilkbahar-yaz sayısında ‘Shakespeare ve kukla’ üzerine Broadway ve Amerika’daki diğer köklü tiyatroların yaptığı kukla projeleri üzerine bir araştırma dosyası hazırladı. Bu sayı çerçevesinde Hülagü’nün çalışmaları derginin yayın yönetmeni Andrew Periale tarafından tanıtıldı. Andrew, Türk gölge oyunu Karagöz’ü de ayrıntılı tanıttığı yazısında şu cümlelere yer verdi: “Geleneksel tiyatronun iki karşıt karakterleri Hacivat ile Karagöz, Hamlet Rüyası adlı oyunda, Amerika’da yaşayan genç sanatçı Ayhan Hülagü’nün yaratıcı hikaye anlatımı ve sınırsız hayal gücü sayesinde bir araya geliyor.”

Ocak ayında izleyiciyle buluşmaya başlayan gölge oyunu Amerika’ya göç eden Karagöz ile yakın dostunun kendi tiyatrolarını kurup Hamlet’i oynamasını konu ediniyor.

Hamlet, Türk gölge oyunu için yeniden yazıldı. Geleneksel formda olduğu gibi tek sanatçı tarafından oynatılan oyun için 30 özel kukla tasarlandı. UNESCO tarafından Türkiye’nin somut olmayan kültürel miras ilan edilen Karagöz gölge tiyatrosu yeni yorumuyla Amerika’da gösterilere başladı. Dünya prömiyerini Baltimore Theatre Project’te yapan oyun, pandemi sürecinden sonra dünyanın farklı noktalarında sahnelenecek.

Bu sezon geleneksel sanat üzerine Harvard Üniversitesi’nde söyleşiler veren Ayhan Hülagü, Amerika’nın en eski festivali 67. Ulusal Kukla Festivali’nde gösteriler yapıp sergi açıp panel düzenlemişti. Sanatçı, Karagöz gölge oyununu tarihinde ilk defa Broadway’e taşıyan kişi olarak biliniyor.