Çocuk Genç Sanat Tiyatro (ÇGST) Kapılarını Açtı!

Sanatın iyileştirici bir gücü var. Koşullar başkalaşsa da yeni yöntemler geliştirerek yaşatabilirsiniz tiyatroyu, sanatı. Niyetiniz iyi, inancınız tam, isteğiniz çok, coşkunuz var ise her koşul sizin için yeni bir yol olur. Yeni bir pencere açar. Yeter ki yapmayı, çalışmayı
isteyin.

Çocuk ve gençlerin gelişimini tiyatro ve sahne sanatlarıyla sürdüren Çocuk Genç Sanat Tiyatro (ÇGST) pandemi döneminde yaptığı tüm çalışmaları dijital ortama taşıyarak bir ilki gerçekleştirmişti. Yan yana başlanan bir dönemi emsalsiz bir özveriyle ve fire vermeden tamamlayan ÇGST’de yeni dönem Eylül ayında hibrit bir modelle başladı.

OTIZM VE DOWN SENDROMLU ÇOCUK VE GENÇLER
SAHNE SANATLARI DISIPLINIYLE ÇGST’DE!


ÇGST atölyelerine çok sayıda farklı doğan ve farklı gelişen çocuklar ve gençler de katılıyor. Pandemi sürecinde onlar ve aileleri hepimiz kadar etkilendi. Psikolog Çiğdem Aydın, atölye çalıştırıcıları Yonca İnal ve Okan Patırer bu süreçte down sendromlu gençler ve yaştaş ‘buddy’lerinin birlikte çalıştığı HEP ÇOK HİÇ oyun projesini büyük özveriyle sürdürdü. Otizm tanısı almış gençler ve ‘buddy’lerinin birlikte sahnelediği PENCERE oyun ekibi müzisyenler Uskan Çelebi ve Serkan Bacak gözetiminde çalışmalarına devam etti ve yeni sezonda PENCERE’yi aynı tazelikte seyirciyle buluşturmayı amaçladı . Ayrıca “Farklı Olan ve Farklı Gelişen” gençlerin aileleri için Çiğdem Aydın ve Yonca İnal bu dönemde destek çalışmaları yürüttü ve diğer dönemlerde de sürdürmeye devam edecek.