Ünlü Aktör Vincent Cassel Antalya’da

55. Uluslararası Antalya Film Festivali dünyaca ünlü isimleri ağırlamaya devam ediyor.

Çağdaş Fransız sinemasının en önemli aktörlerinden biri olan Vincent Cassel, THY’nin sponsorluğunda, açılış töreninde ‘Yaşam Boyu Başarı Ödülü’ almak üzere Antalya’ya geldi.

30 yıllık kariyerinde her türlü rolü başarıyla canlandıran usta oyuncu, ailesinin karşı çıkmasına rağmen 1988’den itibaren TV dizileri ve filmlerde rol almaya başladı. 1993 yılında genç sinemacı Mathieu Kassovitz’in yazıp yönettiği ‘Metisse’ adlı filmde rol alan Cassel’in hayatı 1995’te yine sansasyonel bir Kassovitz filmi olan ‘La Haine’ (Protesto) ile değişti.

Fransa’nın banliyölerinde yaşanan sınıflar arası çatışmayı üç gencin hikâyesi üzerinden anlatan ‘La Haine’de başrol oynayan Cassel, filmdeki performansıyla “En İyi Aktör” ve “Gelecek Vadeden Genç Aktör” dallarında César ödülüne aday gösterildi.

Fransa’nın Oscar’ı olarak kabul edilen Cesar ödülüne toplam 5 kez aday gösterilen Cassel, ödülü 2009’da ‘L’ennemi public n°1’ ile ‘L’instinct de mort’ filmlerinde canlandırdığı banka soyguncusu Jacques Mesrine rolüyle kazandı.