!f İstanbul’un Film Seçkisi Belli Oldu

Bu yıl da, 13-22 Eylül tarihleri arasında İstanbul’da, 19-22 Eylül tarihleri arasında ise İzmir ve Ankara’da bağımsız filmleri bir araya getirecek olan !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali film seçkisi ve jüri üyeleri belli oldu. !f Galalar, !f Efsaneler, !f Belgeseller gibi birçok farklı seçki ile İstanbul’u canlandırmaya hazırlanan festivalde, Jim Jarmusch ve Joanna Hogg gibi ünlü yönetmenlerin son filmleri ilk kez izleyici ile buluşacak.

!f Galalar’ın, bu yılki seçkisinde aralarında “About Endlessness”, “The Souvenir”, “The Don’t Die”, “Too Late to Die Young” ve “I Lost My Body” gibi filmlerinin de olduğu 10 filmi !f seyircisine sunuyor.

Roy Andersson’un 14 yılda tamamladığı “Yaşananlar” üçlemesinin ardından çektiği ve son filmi olan “About Endlessness” filmini beyazperdede izleme şansını bulacaksınız. Sundance Film Festivali 2019’dan Jüri Büyük Ödülü ile dönen “The Souvenir” ile 1980’lerde geçen karmaşık bir aşk hikâyesinin yıkıcı etkilerini hissedeceksiniz. Jim Jarmusch’un yönetmen koltuğunda oturduğu “The Dead Don’t Die” ile zombi saldırısına uğrayan kasabalıların hayatta kalmak için neler yaptıklarını öğrenecek ya da Dominga Sotomayor Castillo’nun yönettiği “Too Late to Die Young” ile ülkedeki siyasi rejim değişikliğinden kaçan bir grup insanın yaşam mücadelesine tanık olacaksınız. Annecy Uluslararası Animasyon Film Festivali’nde En İyi Film ve İzleyici ödülünün sahibi “I Lost My Body” ise Paris sokaklarında dolaşarak vücudunu bulmaya çalışan kesik bir elin hikâyesi ile bakış açınızı başka bir yöne çevirecek.

Ulusal sinemanın hafızasını aydınlatan !f Efsaneler ise dönemlerinin efsanevi filmlerini seyircisiyle buluşturuyor. “Tabutta Rövaşata”, “Ağır Roman”, “Eşkıya”, “C Blok” ve “Salkım Hanım’ın Taneleri” gibi efsane Türk filmleri ile Türk sinema tarihinin yakın geçmişine bir yolculuk vadediyor. Yönetmen koltuklarında Derviş Zaim, Mustafa Altıoklar, Yavuz Turgul, Zeki Demirkubuz ve Tomris Giritlioğlu’nun oturduğu filmler, festivalin en ilgi çekici seçkileri arasında yer alıyor.

!f Kült seçkisinde, David Lynch’in yönettiği “Blue Velvet”, “Eraserhead”, “Lost Highway” gibi dünya sinema tarihinin kült filmlerini izleme şansı yakalayacaksınız.

!f Ulusal ve Türkiye’den Kısalar kategorilerinden oluşan yarışmalar ile Keş!f , Michel Franco’nun jüri başkanlığında Barış Saydam ve Deniz Eyüboğlu Aydın ile en iyiyi arayacak. !f Ulusal kategorisindeki seçimleri ise jüri başkanı Ezel Akay önderliğinde Damla Sönmez ve Asja Krsmanovic yapacak. Türkiye’den Kısalar kategorisinin en iyisini de jüri başkanı Anna Henckel-Donnersmarck ile Ayçe Kartal seçecek.

!f Belgesel ile, Richard Lowenstein’ın gözünden yönetilen “Mystify: Michael Hutchence” ile Avustralyalı rock grubu INXS’in vokalisti Michael Hutchence’in hayatına dahil olacaksınız, Türkiye’de 100 bin izleyici ile gişe yaparak bağımsız yabancı filmler arasında rekor kıran “Loving Vincent: The Impossible Dream” ı izleme şansına sahip olurken, Helena Třeštíková ve Jakub Hejna‘ın yönettiği “Forman vs Forman” ile Milas Forman’ın sanat yaşamının kapısını aralayacaksınız. “Ardında Kalanlar”, “Kadın Olmanın Günahı ” ve daha fazlası ile yaşamın her köşesinden özgün bakışlarla karşılaşacaksınız.

!f Deneysel ile, ilk kez senaryosu olmayan bir film içerisinde oyuncuların duygu durumlarını deneyimleyebileceğiniz “Lysis” ı izleyebileceksiniz.

Keş!f ile ”End of Season”, “Fugue”, “Nocturne” ve “Song Without a Name” gibi ilk veya ikinci yönetmenlik deneyimi ile ortaya çıkmış yepyeni hikayeleri keşfedeceksiniz.

!f Gökkuşağı ile “End of the Century”, “Being Impossible” gibi bağımsız uluslararası filmlerle özgür renkleri aynı çatı altında bulabileceksiniz.

!f Karanlık ve Köşeli’de “Luz” ile konfor alanın dışına çıkarken, !f Ulusal seçkisinde yer alan Can Evrenol’un
“Peri: Ağzı Olmayan Kız” isimli filmini bir kez beyazperde de izleme fırsatını yakalayacaksınız.