55. Ulusal Yarışma’nın Ödüllü İsimleri Belli Oldu

Antalya Film Festivali’nden ayrıldıkta sonra İstanbul’da ikinci kez düzenlenecek olan Ulusal Yarışma’nın Onur ve Emek Ödülleri’nin takdim edileceği isimler açıklandı.

30 Eylül – 4 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek yarışmada Onur Ödülü bu yıl, kapanış töreninde Ayla Algan’a verilecek.


Sinema Emek Ödülü’nün bu sene ki sahibi, sinemada oyuncular kadar adından söz ettiren, tehlikeli sahnelerin gizli kahramanı dublör Burhan Kocataş oldu.


1999’dan bu yana Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği – ÇASOD tarafından verilen Yıldırım Önal Anı Ödülü bu yıl da Ulusal Yarışma kapsamında sunulacak. Ödülün sahibi ise, Çok Tuhaf Bir Soruşturma Tiyatro oyunun gişe rekorlu Pardon filmine uyarlayan,  Türk tiyatrosunun en önemli isimlerinden, Ortaoyuncular Tiyatro Topluluğu’nun kurucusu Ferhan Şensoy olacak.

Ulusal Yarıma bu yıl bir ilke imza atarak, Yeşilçam’da ‘yüz’ler listesine giren on bir ismi de onurlandıracak. Yüzden fazla filme emek vererek, sinemaya hizmet eden  Yücel Uçanoğlu, Çetin İnanç ve Yavuz Figenli plaketlerini bizzat alacak. Aram Gülyüz, Atıf Yılmaz, Nejat Saydam, Oğuz Gözen, Orhan Elmas, Osman Fahir Seden, Semih Evin, Sırrı Gültekin ve Ülkü Erakalın’ın plaketleri ise yakınlarına verilecek.