23. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali “#EvdeKaldık” Temasıyla Geliyor!

Bu yıl 23’üncü kez düzenlenecek olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali, 7-14 Mayıs tarihleri arasında “#EvdeKaldık” temasıyla geliyor.

Covid-19 nedeniyle Zoom Meeting üzerinden düzenlenen festivalin basın toplantısı, festivalin Onursal Başkanı Türkan Şoray’ın konuşmasıyla açıldı.

Dünyada jürilik yaptığı tek kadın filmleri festivali olan Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’ne bu sene ilk kez online olarak FIPRESCI jürisi katılacak. FIPRESCI jürisinde bu yıl Dana Duma, Helen Robert ve Mark Adams yer alıyor.

Onur Ödülü ve Bilge Olgaç Başarı Ödülü ve Genç Cadı Ödülü Sahipleri Belli Oldu

23.Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nde bu yıl Onur Ödülü Nebahat Çehre ve Şahika Tekand’a, Bilge Olgaç Başarı Ödülü Handan İpekçi, Işıl Özgentürk ve Sevil Demirci’ye takdim edilecek. Genç Cadı Ödülü ise son yıllarda başarılı oyunculuğuyla da dikkat çeken Cemre Ebüzziya’ya verilecek.

Festivalin temasının; Haydi, buyurun, çünkü bu kez hep birlikte #EvdeKaldık!” olarak açıklandığı festivalde bu yıl sınırsız, limitsiz ve biletsiz festival: 31 ülke 76 filme yer verecek.

Bu yıl festivalin kıtası Afrika, ülkesi İrlanda olarak belirlendi.

Farklı kategorilerden olmak üzere, festival kıtası olan Afrika’nın seçkisinde 12, festival ülkesi olan İrlanda’nın seçkisinde 8 film var. Kısa kurmacada 19, deneyselde 7, animasyonda 5, belgeselde 14, uzun metrajda 11 filmi izleyicilerle buluşacak.

Festivalde sokak, ev, emek, cinsellik, aile, çocuk evlilik, göçmenlik gibi pek çok temayı işleyen filmlerin oluşturduğu festival programında filmler; “Pembesiz Mavisiz”, “Yersiz Yurtsuz”, “Arafta”, “Kabuğunu Kırmak”, “Olay Yeri: Aile”, “Evde Kalamayanlar”, “Erkekliğin İdeolojik Aygıtları”, “Sokakta” ve “Evde” bölüm isimleri altında seyirci ile buluşacak.