18. “Geleceğin Sineması”nda Finalistler Açıklandı

Sinema öğrencilerinin nitelikli kısa filmler yapabilmeleri için gerekli maddi ve ayni imkanları yaratabilmek adına T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü desteği ile Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK)’nın danışmanlığı ve iş birliğiyle bu yıl 18. kez düzenlenen Geleceğin Sineması yarışmasında finalist isimler açıklandı. Hayallerindeki kısa filmi çekmek için önemli bir adım atan 20 ismin projesi, 16 Nisan Cuma günü gerçekleştirilen ön jüri toplantısının ardından belli oldu. Ön jüri üyeleri bu yıl toplam 160 projeyi değerlendirdi.

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden öğrencilerin kurmaca, deneysel, belgesel ve animasyon türündeki projeleriyle katılım gösterdiği yarışmada Deniz Altun’un AhadîSeher Davran’ın AnahtarlarNadir Kağan Kocakaya’nın Anı RüyasıGörkem Arslan’ın ApatiYalçın Dilsiz’in ArmonikaHakan Erdal’ın Bagajdaki YabancıEmirhan Cangül’ün BalıkAyşenur Karasu’nun Biz Bir Aileyizİlcan Edgar Özuluca’nın CevherBaran Kaya’nın Gece GörüşüIşın Akpınar’ın Kırmızı PabuçCüneyt Işık’ın Kuş OlsamFurkan Rıza Demirel’in ManşetDicle Kaplan’ın PatlamaKemal Akçay’ın Portakal Suyu Gibi Hisseden AdamTuran Haste’nin RutubetDerya Eroğlu’nun TekerlerTuvana Simin Günay’ın Uzak İklimlerin KokusuEsen Demir’in Yankı ve Ozan Dindarik’in Yasak Havuç adlı senaryoları finale kaldı.

Finale kalan 20 proje arasından kazanan 10 isim ve yarışmanın birincisi, BKM CEO’su Zümrüt Arol Bekçe başkanlığında; Nişantaşı Üniversitesi / Radyo, TV-Sinema Bölüm Başkanı ve Dekan Yardımcısı Burcu Kurtiş, Yönetmen ve Senarist Emre Kavuk, Oyuncu Yiğit Kirazcı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdür Yardımcısı Selçuk Yavuzkanat‘ın yer aldığı ana jüri tarafından belirlenecek.

18. Geleceğin Sineması Finalistleri

NOPROJE ADIİSİM SOYİSİM
1AhadîDeniz Altun
2AnahtarlarSeher Davran
3Anı RüyasıNadir Kağan Kocakaya
4ApatiGörkem Arslan
5ArmonikaYalçın Dilsiz
6Bagajdaki YabancıHakan Erdal
7BalıkEmirhan Cangül
8Biz Bir AileyizAyşenur Karasu
9Cevherİlcan Edgar Özuluca
10Gece GörüşüBaran Kaya
11Kırmızı PabuçIşın Akpınar
12Kuş OlsamCüneyt Işık
13ManşetFurkan Rıza Demirel
14PatlamaDicle Kaplan
15Portakal Suyu Gibi Hisseden AdamKemal Akçay
16RutubetTuran Haste
17TekerlerDerya Eroğlu
18Uzak İklimlerin KokusuTuvana Simin Günay
19YankıEsen Demir
20Yasak HavuçOzan Dindarik