Sanat ve Tasarım Dehası: Markku Piri

Sanat ve tasarım alanında yüzyılın en önemli isimleri arasında gösterilen Markku Piri; tasarımcı, görsel sanatçı, tekstil sanatçısı, yazar, yapımcı, öğretim görevlisi, opera ve vokal müzik alanında uzman olmasının yanı sıra usta bir aşçı!

Finlandiya’da doğan Piri, eğitiminin bir kısmını ülkesinde tamamladıktan sonra ABD ve İtalya’da devam ettiğim eğitim sürecinde, materyallere olan yoğun ilgisini, dünya çapında deneyimlere dönüştürmüş. İlhamını ‘Fin’ kültüründen alan ve çok  yönlü sanatsal çalışmalarının oluşturduğu ilk sergisi Floransa’dan Roma ve Venedik’e uzanan üç büyük müzede sergilenen Piri, “Furniture İstanbul” kapsamında Kasım etkileyici sunumu ile İstanbul’daydı.


Biz de Markku Piri’ye, Türk sanatını, tasarımlarını, markaları ve beğendiği çalışmaları sorduk…

-Türkiye’deki tasarım konsepti hakkında ne düşünüyorsunuz?

İskandinav / Batı Avrupalı bir tasarım geleneğinden geliyorum, ancak farklı kültürlerdeki şirket ve insanlarla işbirliği yaptım. Ürünlerin daima kültürel geçmişleri, gelenekleri ve farklı olabilecek değerleri yansıttığını anlamalısınız. Türkiye’nin inanılmaz tarihi ve geleneğinin büyük bir ilham kaynağı olduğunu düşünüyorum.

– CNR Expo ve MOSDER tarafından düzenlenen Furniture İstanbul’da bir sunum yaptınız. Sergi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Sergi, görülmesi gereken çok ilginç şeyler sundu. Birçok şirket, Türk geleneği ile mobilya üretmekte veya Orta Doğu pazarına ihracat yapmak amacında. Bazı şirketler Türk geleneğini ve işçiliğini daha Avrupalı ve minimalist bir yaklaşımla birleştirmeye çalışmış. Bu sentez çok beceri ve denge anlayışı gerektirir. Bunun oldukça başarılı örneklerini gördüm.

– Katılımcı markaların tasarım felsefelerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Özellikle ilginizi çeken markalar var mı?

Ben her şeye kendi bakış açım ve deneyimlerimle bakıyorum. Sergilenen pek çok markayı derinlemesine analiz etmek için yeterli zamanım olmadı. Bence çok ilginç ve başarılı olan markalardan biri Enza Home.

– Türkiye’de en sevdiğiniz tasarımcılar kimler?

Pek çok Türk tasarımcıyı tanımıyorum ama saygı ve hayranlık duyduğum bazı şirketleri biliyorum; Enza Home ve Vitra bunlar arasında.

-Şimdiye kadar bir Türk markası ile çalışma fırsatınız oldu mu?

Finlandiya firmaları için yaptığım tekstil tasarımlarımdan bazıları, mükemmel kalitede Türkiye’de üretildi. Gelecekte Türk firmaları ile işbirliği yapmayı umuyorum.

E. İlkay Yaprak
e.ilkay@grifons.com