Çiftçioğlu: Sıfır Bir Tam Anlamıyla Sosyal Proje

Adana’nın Hürriyet Mahallesi’nde doğup büyüyen ve ne olmak isterlerse istesinler, yasa dışı işlere bulaşmaktan başka şansları olmayan üç arkadaşın hikâyesi Sıfır Bir, sosyal medyada yayınlandığı ilk günden itibaren büyük bir hayran kitlesine peşinden sürüklemeyi başardı.

İlk kez 2016’da yayınlanmasının ardından kendinden sıkça bahsettiren proje, bir sinema filmine dönüştü ve 10 Ocak’ta hayranları ile buluşmanın heyecanını yaşıyor.

Çekimleri İzmir’de tamamlanan Sıfır Bir ekibine, İzmir’den dahil olan ve İsmet Komiser karakterine can veren Ozan Çiftçioğlu’na çekimleri, filmi ve izleyicilerden gelen tepkileri sorduk…

  • Sıfır Bir projesine siz nasıl dahil oldunuz biraz anlatır mısınız?

Sıfır Bir sinema filmi projesindeki yolculuğum yaz aylarında, ajansım olan RİCAST’ tan gelen bir audition ile başladı. Gönderdiğim audition ile birlikte yapımcımız ve yönetmenimiz benimle görüşmek istedi ve İzmir’de görüştük. Zorlu ve ince eleyip sık dokudukları bir sürecin ardından ben de İsmet Komiser olarak kadroya dahil oldum.

  • Öncelikle Adana kendine has kültürü ve bu kültüre bağlılığı ile bilinen bir şehir. Size gelen genel tepkiler nasıl?

Film Adana’ da yaşadıkları hayattan uzaklaşmak isteyen birkaç gencin İzmir’e gelmesiyle başlıyor. İnanın bana, Sıfır Bir dizisinin bu kadar izleyici kitlesi olduğunu projeye dahil olduğumda ben de bilmiyordum. İlk başlarda bende de tereddütler vardı. Fakat daha sonra Yönetmenimiz Kadri Beran Taşkın hocamızın profesyonelliğini görünce, kaliteli bir işin ortaya çıkacağından hiç şüphe duymadım. Ekip, oyuncular da çok iyiydi. Hatta bazı sahneler gece yarılarına kadar sürmesine rağmen herkes keyifle çalışıyordu. Çekimlerden sonra sosyal medyada fragmanları ya da tanıtımları gören, tanıyan tanımayan herkesten Sıfır Bir için inanılmaz güzel mesajlar ve geri dönüşler aldım. Adana farklı bir kültür evet ama bugünlerde ihtiyacımız olan o “dobra”lık yalnızca Adana’ da var. Sıcak bir set ortamı olduğunu söyleyebilirim.

  • Dizinin bir diğer önemli detayı müzikleri… Filmde seyirciyi nasıl etkiler sizce?

Dizide izleyiciyi etkileyen müziklerinin daha da kalitelisini sinema filminde de duyacağız. Fragman ve teaserlardaki müzikler bile, şimdiden merakla bekleniyor.

  • Şimdi sinemada izleyici ile buluşacaksınız? Siz bir internet dizisinin bu şekilde evrileceğini düşünüyor muydunuz?

Bir internet dizisinin, özellikle kendi imkânlarıyla çekilmeye başlandıktan sonra, bir internet platformunda yayınlanması ve sinemaya uyarlanacak kitleye ulaşması takdire şâyan bir başarı. Ki bunda bu kuşkusuz ekibin büyük katkısı var.

  • 10 Ocak’tan itibaren, bir youtube dizisinden tüm Türkiye’nin haberi olacak. Film, izleyicisine ne vaat ediyor?

Bu film esasında tam anlamıyla bir sosyal proje. Çocuk ve kadın istismarını hedef alan, yaşanan gerçeklerin bir nebze de olsa farkına varmamızı sağlamak adına bir adım. Bu filmi izlemeye gidenler hem aksiyonu, hem dramı hem de komediyi bir arada izleyebilecek… Seyircilerimizden ricamız, kendi imkânlarıyla çekilmeye başlandıktan sonra sinema filmine kadar uzanan bu başarıyı göz ardı etmemeleri ve mutlaka sinemaya giderek destek olmaları. Şu anda sinema biletlerinin Adana için ön satışı başladı. Biliyor musunuz, İzmit’ten Adana’da gösterimine ön satıştan bilet alıp, Adana’da herhangi birine biletini hediye edenleri gördüm. Ben, bu filmin çok büyük ses getireceğini düşünüyorum. Ayrıca, sizinle yaptığımız önceki röportajımda da söylediğim gibi, “Ben İzmir oyuncusuyum, İzmir oyuncusu olmaktan haz duyuyorum.”

Emine İlkay YAPRAK
e.ilkay@grifons.com