Bakiri: Bu Sergide Yaşanmışlık Var

Heykel, resim, özgün baskı, cam, seramik, fotoğraf gibi farklı sanat disiplinlerinden 12 sanatçıyı bir araya getiren Yaz Vakti, dünyaca ünlü cam sanatçısı Yasemin Aslan Bakiri küratörlüğünde NevMekan Sahil’de sanatseverler ile buluştu.

Ayfer Kalsın, Beyza Boynudelik, Filiz Öztürk Doğan, Görkem Dikel, Haluk Aydın, Melike Kılıç, Meyçem Ezengin, Mohamad Ayoubi, N. Ufuk Başkır, Selin Kohen, Serap Gümüşoğlu ve Yücel Kale‘yi bir araya getiren sergiyi, Yasemin Aslan Bakiri’ye sorduk…

-Siz sergiyi gezdiğinizde neler hissettiniz?

Ben sergiyi gezdiğimde; farklı disiplinlerde, farklı kültürlerde ve tatlarda yoğrulmuş tüm sanatçıların, birlikte ve aynı potada ergimesinin verdiği heyecanı yaşadım. Bu geçişleri de elimizden geldiğince sergi düzenine yansıtmaya çalıştık.

-12 sanatçıyı bu sergide bir araya getiriyorsunuz. Nasıl bir sistematik izlediniz?

Aslında ben 1988 Mimar Sinan Üniversitesi mezunuyum ve mezun olduğum günden bugüne tüm sanatçı arkadaşlarımızla ve özellikle sanat dostlarıyla hep iç içeydik. Her bir sanatçı arkadaşımız beni ve sanatımı bilmekle birlikte benim sanata yaklaşımımı ve düşkünlüğümü de çok iyi bilirler. Bu sergide yer alan sanatçılarda aradan geçen yıllar boyunca yollarımızın kesiştiği, çalışmalarımızın bir araya geldiği ya da benim yakından takip ettiğim isimler. Aslında her bir sanatçımıza teşekkür ediyorum çünkü benimle aynı heyecanı duyarak bu sergide yer aldılar.

-Yaz Vakti sanatseverlere ne vaat ediyor?

Burada yaşanmışlık var. Burada yer alan sanatçının her birinin emeği, fikri, kalbi bir. Bu sanatçılar, sanatın farklı dallarında ve disiplinlerinde çalışmalarını sürdürseler de, ortak bir noktada buluşuyorlar. Bir sergide 12 değişik malzeme ve sanat dalını bir arada görmek, sanatseverlere de keyif verecektir.

E. İlkay Yaprak
e.ilkay@grifons.com