BBDSO’dan Yaylı Çalgılar Konseri

BBDSO 31 Ocak Perşembe akşamı, saat 20.00’de Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde “Yaylı Çalgılar Konseri” ile müzikseverlerlerle bir araya getiriyor.

Uludağ Premium’un sponsorluğunda Bursa Filarmoni Derneği’nin desteklediği klasik müziği geniş kitlelere ulaştıran Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO), bu hafta İskandinav ve Çek kültürünün en önemli bestecileri Norveçli Edvard Grieg, İsveçli Kurt Atterberg ve Çek Leos Janacek’in müzikleri ile sanatseverlerin karşısına çıkıyor. İtalyan şef Alessandro Cedrone’nin yöneteceği konserde Grieg’in yaylı çalgılar orkestrası için yazdığı “İki İskandinav Melodisi” ve Janacek’in “Yaylı Çalgılar Süiti” sahneleniyor.

BBDSO keman sanatçısı Gökçe Özler ve Borusan Filarmoni Orkestrası viyola sanatçısı Ali Başeğmezler’in solistliğinde Atterberg’in içtenlikli müziği Keman-Viyola ve Yaylı Çalgılar için Süit no:3 (op.19) ve Haendel’in klavsen eserinin teması üzerine Norveçli Johan Halvorsen’in yazdığı “Pasacaglia” Bursalı müzikseverlere keyifli bir akşam yaşatıyor. Konserde ayrıca ünlü İtalyan opera bestecisi Giocomo Puccini’nin, bir dostunun ölümü üzerine yazdığı ağıt niteliğindeki eseri “Krizantemler” de seslendiriliyor.