Zeyno Pekünlü Sanatorium’a ‘İş’leriyle Geliyor!

Zeyno Pekünlü gündelik hayata, ‘iş’lere ve yaşama dair çarpıcı bir vurgu ile 28 Şubat – 31 Mart tarihleri arasında, dördüncü kişisel sergisi ile Sanatorium‘da.

Yakın zamanlı çalışmalarında YouTuber’ların kamerasından görünen hayat ile kendisine çevirdiği kameranın önünde hayatını an be an kaydeden sanatçı, “kişisel veriler”in toplanmasının bir endişe kaynağı haline geldiği, elimizin altındaki teknolojinin aslında düşmanımız olabileceğine dair kaygıların ayyuka çıktığı bir zamanda, bizi bilgisayar başındaki tüm aktivitesini izlemeye davet ediyor.

Pekünlü, dokuz saatlik bir çalışma videosu ile YouTuber’ların parlatılmış “gerçek hayat” anlatılarının karşısına “aslına sadık” bir gerçek hayat anlatısı iddiasını “izleyici” ile buluşturuyor.

“İş”in hemen arkasındaki küçük oyuktan ise, eski filmlerin üzerindeki deformasyon izlerinden oluşan kolaj “Yıpranan Yer” bize göz kırpıyor. Gözümüze teknik bir hata olarak görünen bu izler, aslında filmlerin zaman içinde gösterim ve dolaşım sıklığından kaynaklanan yıpranmanın kayıtları. Bu kolaj, sırtını dayadığı “İş”le birlikte düşünüldüğünde, ilk bakışta fazla çalışmaktan kaynaklanan tükenmişliği akla getirse de, filmin kolektif üretim ve seyri sırasında mekanlara, yollara, objelere, makinalara, insanlara temasıyla topladığı izlere sahip çıkıyor. Tekil olarak görünen her işin seyrinin ya da kullanımının yarattığı değeri açığa vuruyor.