Zaman ve Mekandan Bağımsız: Duvarları Olmayan Müze

British Council’ın üç yıldır farklı temalarla hayata geçirdiği, zaman ve mekandan bağımsız bir sanat deneyimi sunan ‘Duvarları Olmayan Müze’ dijital sanat platformunun üçüncü sergisi ‘Cadılarla Dans Etmek’, Ocak ayında sanatseverlerle buluşuyor.

Yapılan açık çağrı sonucunda küratörlüğünü Mine Kaplangı’nın üstlendiği ‘Cadılarla Dans Etmek’ sergisi, 16 Ocak’ta Pera Müzesi’nde gerçekleştirilecek lansman etkinliğinin ardından, dünya genelinde internet bağlantısı olan tüm masaüstü ve mobil cihazlardan erişilebilir olacak.

Türkiye ve Birleşik Krallık’tan sanatçılar bir arada

Küratör Mine Kaplangı’nın, ‘Duvarları Olmayan Müze’nin bu seneki ‘Kadın’ teması üzerinden yola çıkarak geliştirdiği ‘Cadılarla Dans Etmek’ sergisi, bir cadı/kadın olmanın güç sembolü olarak değerlendirilmesine odaklanıyor ve özellikle İngiliz edebiyatının kadınların hak ve eşitlik arayışlarına öncülük eden eserlerinden ilham alıyor.

Sergide, British Council Koleksiyonu’ndan seçilen Batı sanat tarihi yazımında kadınların gizli rollerinin ve gizlenmiş, üstü örtülmüş izlerinin altını çizen eserlerle, Türkiye’den çağdaş sanatçıların eserleri bir arada yer alacak.

16 Ocak 2019’da Pera Müzesi’nde gerçekleşecek lansman etkinliğinde, küratörlüğün dijitale taşınması ve dijitalin yeni bir sanat alanı olarak kullanılmasının yanı sıra, prodüktör, eğitmen ve engelli hakları savunucusu Jo Verrent tarafından da dijitalde sanat ve erişilebilirlik konusu ele alınacak.