Sinan Bökesoy ‘Yalnız Ağaçlar’ İle Sanatorium’da

Kompozitör ve multimedya sanatçısı Sinan Bökesoy, “Ağaçlar hayal kurar mı?”, “Şehirdeki yalnız ağaçlar nasıl bir ormanı hayal eder?” sorularından yola çıkarak oluşturduğu yeni enstalasyon çalışması ‘Yalnız Ağaçlar’ ile 25 Ocak – 24 Şubat 2019’da Sanatorium’da…

İstanbul, New York, Tokyo, Madrid, Cenova ve Atina’da seçilen birer ‘yalnız ağaç’ın çevresindeki kentsel ses dünyasına ait kayıtların, galeri mekanında ütopik bir ormana dönüştürülmesini içeren enstalasyon, ses dünyaları örneklenen bu yalnız ağaçların, ortak ses hatıralarının birbirine kenetlenerek bir orman hayali üretme süreci, gerçek zaman ses dönüşümleri ile aktarılıyor.

Her bir ağacın temsili ses heykeli, o ağacın yüzleştiği insan yapısı ekolojik ve yaşamsal travmayı aktarırken, sentetik bir ormana ulaşmanın anlamını bizlere sorgulatıyor. Sinan Bökesoy’un 2018’de yayınladığı “Nazım’ın Ormanı” app projesine ilham veren Nazım Hikmet’in sözü, “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine…” olgusuna da eleştirel ve distopik bir yaklaşımda bulunuyor. Yarattığımız sistemde bireyler gerçekten bir toplum oluşturabilir mi ve bir yapaylık içerisinde birey olarak nasıl bir toplumu hayal edebiliriz?