Şahan: Osmanlı Sanatı İle Başladım Dünya Sanatı İle Devam Ediyorum

Mesleki kariyerinde 25 yılı ardında bırakan Tezhip ustası Eda Şahan’ın eserleri Üsküdar Nevmekan Sahil’de, Meyçem Ezengin küratörlüğünde sanat severler ile buluştu.

Hat sayfaları, hilye-i şerifler, ferman ve tuğraların yanı sıra, el yazması kitap sayfalarında geleneksel el sanatlarından Tezhip’in en ince ve işçilikli modellerini görebileceğiniz ‘Aşk ile Gör’ sergiyi, Eda Şahan’dan dinledik.


Serginin detaylarını Grifons’a anlatan Şahan şunları söyledi:

Bu sergi sanatımda 25. Yılın bir kutlaması ve özeti niteliğinde. Başlangıçtan bugüne, ara dönemlerde dâhil olmak üzere yaptığım tüm eserlerin bir arada görülebileceği bir koleksiyon. Bugün geldiğim yere baktığımda, sanatımın daha sadeleştirdiğimi, yalınlaştırdığımı söyleyebilirim. Bilgi birikiminden gelen bu sadeleşme, deneyimle harmanlandığında yalınlıktaki zenginliği bulduğum bir dönem diyebiliriz.

Akademinin son yıllarında çalıştığım benim için ilk olan eserler, klasik bir bakış, sonradan zengin, çarpıcı ve ağır işçilik, işçilikte ustalaştığım ve zor kompozisyonlar ile sanatımı geliştirdikten sonra konunun biraz da dışına çıkarak baktığımda; ‘Ben neredeyim, nereye gidiyoruz?’ sorularının ardından hayata bir durup baktığımda; demlendiğim dönem. İşte bu sergi benim demlendiğim dönemin eserlerini de içeriyor diye düşünüyorum.

Artık bu baktığım noktada, Osmanlı sanatında 25 yıl hiç ara vermeden üreterek, geldiğim bu noktada yalnızca Osmanlı değil, dünya sanatına da hakim olma isteğim ile beraber; Rusya, Japonya, Kızılderili etkilerinin harmanlandığı yeni bir tezhip sanatı geliştirdim. Osmanlı sanatı ile çıktığım bu yolda, dünya sanatı ile devam ediyorum diyebilirim.