Pera Müzesi, Çin Güncel Sanatından Önemli Bir Kesiti İstanbul’a Taşıyor!

Pera Müzesi, mürekkep sanatının farklı yorumlarına odaklanan “Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Karen Smith’in üstlendiği sergi, çalışmalarını Çin’de sürdüren farklı kuşaklardan on üç sanatçının, mürekkep resim geleneğini günümüze nasıl taşıdıklarını yansıtıyor. Sergi, 11 Nisan – 28 Temmuz tarihleri arasında sanatseverler ile buluşuyor. Sergide; Chen Guangwu, Chen Haiyan, Li Ming, Liang Wei, Luo Yongjin, Qiu Anxiong, Sun Yanchu, Tang Bohua, Xu Bing, Xu Hongming, Xing Danwen, Jian-Jun Zhang, Zhou Fan‘ın eserleri yer alıyor.

“Mürekkepten: Çin Güncel Sanatından Yorumlamalar” sergisine eşlik eden yayın, küratör Karen Smith ve Victoria ve Albert Müzesi’nden araştırmacı Beth McKillop’un makalelerini bir araya getiriyor. Sergide yer alan sanatçıların mürekkebe, form ve mekânın insan ile ilişkisini anlamanın bir yolu olarak baktığını ifade eden Karen Smith, sanatçıların böylelikle uygarlık tarihi boyunca Çin kültürünün nabzı olmuş mürekkebe dair gelecek olasılıklara katkıda bulunduklarını sözlerine ekliyor. Ona göre bu sanatçılar, mürekkebi güncel kılmanın yollarını araştırırken, seyircilerle ve dünyayla önemli bir köprü oluşturuyor.