Madrid’de İlk Ahmet Güneştekin Sergisi

Türk Modern Sanatı’nın usta ismi Ahmet Güneştekin’in farklı dönemlerde çalıştığı işlerini bir araya getiren Işık Üstüne Işık sergisi, 10 Ocak – 16 Şubat tarihleri arasında İspanya’da!

İspanya’da ilk sergisini açan Ahmet Güneştekin’in Işık Üstüne Işık sergisi sanatçının grotesk ve gerçeküstü seramiklerini, geleneksel el sanatlarını modern sanatın diliyle bir araya getirme yöntemini gösteren kırkyamalarını, op art teknikleriyle çalıştığı işlerini ve üç boyutlu bulmacaları anımsatan büyük metal konstrüksiyonlarla yaptığı heykelleri içeriyor.

Küratörlüğünü, Tate Britain, Hamburguer Bahnhof, Whitechapel Art Gallery‘de sergiler düzenleyen ve aynı zamanda İspanya ulusal çağdaş ve modern sanat müzesinin ve İrlanda modern sanat müzesinin eski dönem direktörlüklerini yapmış Enrique Juncosa‘nın üstlendiği Işık Üstüne Işık, Marlborough Madrid’de sergilenecek.


Küratör Juncosa, Ahmet Güneştekin’in eserlerini, “Ezoterik İslam geleneği olan Sufizm’e göre ışık, varlığın kendisiyle özdeşleştirilebilir ve evren, ışığa olan uzaklığa göre kademeli olarak azalan bir şekilde düzenlenmiş ilahi bir düzen olarak görülür. Güneştekin’in eserleri ışığın bu metafizik görünümüne şekil verir.” sözleriyle yorumluyor.