İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde SALT Beyoğlu’nda!

SALT’ın yeni sergisi, Osmanlı’nın modernleşme sürecine ve tarih sahnesinden çekilmesine tanıklık eden Köpe ailesinin anılarına dayalı İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde SALT Beyoğlu’nda açıldı.

Sergi kapsamında sergiyi hazırlayan Nefin Dinç (James Madison University), Erol Ülker (Işık Üniversitesi) ve Lorans Tanatar Baruh (SALT) ile destekçi kurum Macar Kültür Merkezi’nin müdürü Gábor Fodor’un katılımıyla 17 Eylül’de çevrimiçi bir konuşma gerçekleştirilecek.

Osmanlı’nın modernleşme süreciyle tarih sahnesinden çekilmesine tanıklık eden Köpe ailesinin anılarına dayalı serginin yapım süreci incelemeye açılacak.

Köpelerin aile arşivinin II. Meşrutiyet, I. Dünya Savaşı ve Mütareke dönemine dair anlattıkları yorumlanacak. Hayatları Braşov’dan İstanbul’a,
Selanik’ten Edirne ve Konya’ya uzanan aile üyelerinin kişisel belgeleri üzerinden, Osmanlı ve Avusturya-Macaristan diplomatik ilişkilerinin gündelik hayata yansımaları değerlendirilecek.

SALT Online YouTube kanalından canlı yayımlanacak olan programın dili Türkçe’dir. İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde sergisi 27 Aralık’a kadar SALT Beyoğlu’nda görülebilir.

SALT yapılarında kamu sağlığının korunmasına yönelik tedbirler ve işleyiş
hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ