Gündelik Hayatın Hikâyecisi: Ayşe Erkmen

İstanbul’un 100 Çağdaş sanatçısı arasında gösterilen Ayşe Erkmen, 1949 yılında dünyaya gelmiştir. 1972-77 yılları arasında Güzel sanatlar Akademisi Heykel Bölümü’nde eğitim alan Ermen, ilk sergilerini de bu yıllarda açar.

Çalışmalarını Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerde sergileyen Erkmen kısa bir süre sonra ABD, Almanya, Fransa, Yeni Zelanda, Avusturya ve İsviçre gibi ülkelerde eserlerini sergileyerek dünyaya açılır. Berlin ve İstanbul’da yaşayan Erkmen, çeşitli üniversitelerde dersler vermeye de devam eder.

Yıllar boyunca çeşitli eserleriyle, çoğunluğu mekân merkezli çalışmalara imza atan Erkmen, çevreye ve mimariye göndermeler yaptığı çalışmalarıyla büyük beğeni toplar.

Geleneksel heykel tanımının ötesine geçerek eserlerinde ‘sürekli değişim’i karakterize eden Erkmen, sürprizler içeren çalışmalarıyla sınıflandırılabilir estetik algısının dışında üretimlerine devam eder.

İzleyicilerine yeni bir bakış açısı kazandırırken her zaman yeni bir durum ile karşılarına çıkarak ilk bakışta görülmeyenin ötesinde bir deneyim yaşatır.

2001 yılında gerçekleştirdiği ‘Shipped Ships’ adlı eserinde üç ayrı kentten üç ayrı yolcu vapurunu Frankfurt’ta bir araya getiren sanatçı, Aykut Köksal’a göre, nakledilme yani yer değiştirme durumunu çalışmanın mottosuna dönüştürmüştür. Çalışmalarını oluştururken gündelik hayattan da etkilendiğini belirten Erkmen, her işinin bir hikâyesi olduğunu da vurguluyor.

Ayşe Erkmen’in kamusal projeleri arasında en bilineni, 1994 yılında Tünel Meydanı’nda yaptığı ‘Açık Sütun’dur.