Galip Tekin Çizimleri Amatör Ellerde Hayat Buldu

Gırgır Dergisi ile çizgi dünyasına 1978 yılında adım atan Galip Tekin, Hıbır, Fırt, Leman, Limon, L-Manyak, Penguen ve Uykusuz dergilerinde, nesiller yetiştiren bir isim.

Yalnızca dergilerde değil, 1994 yılında ders vermeye başladığı Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde onlarca öğrencinin sanatına da yön veren Tekin, fantastik ve bilim kurgu türündeki çizgi romanlarıyla da okuyucunun kalbini fethetti.

Temmuz 2017 yılında hayatını kaybeden Galip Tekin’in çizgileri, yetiştirdiği nesillerin ellerinde yeniden hayat buldu.

Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü’nde “Art of Animation” dersi hocası Galip Tekin’in anısına, Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Heykel Atölyesi Nilgün Çakmak‘ın çağrısına kulak veren 30 öğrenci ile birlikte, Aydın Sofu ve Saint-Michel Fransız Lisesi Seramik Kulübü Duygu Bağlan öğrencilerinin azimli çalışmalarının sonucu sanat severlerle buluşan ‘’Galip Tekin Anısına Çizgiden Heykele’’ başlıklı sergi, 15-19 Ekim tarihlerinde Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, Fuaye alanında görülebilir.

Amatör bir ruh ile ustaca eserlerin mütevazi bir açılış ile beğeniye sunulduğu sergiyi grifons.com’a anlatan Nilgün Çakmak; projenin Galip Tekin hayatta iken projeyi kendisine anlattığını ve vefatından önce bu proje fikrinin ortaya çıktığını söyledi. Vefatının ardından bir ‘anma’ sergisine dönüşen projede yer alan 30 öğrencinin farklı alanlardan gönüllü isimler olduğunu vurgulayan Çakmak; bütün çizimlerin aslına uygun olarak heykele aktarıldığını söyledi. Saint-Michel Fransız Lisesi’nin de projeye ortaokul ve lise öğrencileri ile çalışarak katkı sağladığını belirtti. Sergi 2019 yılında Karikatür Evi’nde, yeniden görülebilecek.

Sergide çalışmaları yer alan isimler ise şöyle:

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri:

Yeşim Nur Akar, Ebrar Bahçıvan, Alper Günay, Gamze Sevin, Zeynep Nur Önal, Selen Yade Doğan, Emir Taşçı, Dilara Özmeral, Beyza Nur Arıcan, Aslı İdil Kaynar, Emir Uysal, Ceren Özçelik, Ecenaz Bal, Ertuğrul Evis, Ayça Tekin, İrem Üresin, Ali Atakay, Gamze Bayraktar, Merve Dumanlı, Banu Reyyan Cangaya, Burcu Yalçın, Merve Gümüş, M.Zeynep Özgezgin, İrem Oral, Merve Şen, Hüseyin Albay, Ata Türkoğlu, Feyza Arzu, Umut Batman, Alper Güngör

Saint Michel Lisesi öğrencileri:

Zeynep Nailoğlu, Asya Karaali, Doğubey Balanoğlu, Mehmet Altuğ Altınışık, Çağla Su Sıktaş, Musa Berk Keskin, Sinem Ezgi Uğur, Atabora Gökdeniz