Galeri Diani Katipoğlu Çifti İle Yeni Sezona İddialı Başlıyor!

Galeri Diani, yeni sezonunu 1980 yılında İsviçre’nin Wallis yöresi dağlarından gelip, Karadeniz’in kıyısındaki Trabzon’ da yolları kesişen Ursula ve Yusuf Katipoğlu çiftinin yaşamda ve sanatta birlikteliklerinin görsel şöleni ‘BİRİKİM’ adlı sergisi ile açıyor.

Yaşamları boyunca Katipoğlu çifti için zıt kutupların yaşamda birbirini kuvvetle çekmesi bir başarı kaynağı olmuş adeta. Ursula Katipoğlu İsviçre’ nin karlı yamaçlardan sakince ve süzülerek kayan bir kayakçı, Yusuf Katipoğlu yerinde duramayan, sürekli dönüp duran, kendi ipini kendi çeken bir topaçtır…

‘Renk benim için her şeydir’ diyen Ursula Katipoğlu, sanatsal dilinin tuvale aktarımında her zaman için öncelikle renklerle düşünüp, sonrasında renklerin uyum ahenk ve zıtlığını, açık koyu dengelerini kurup formlarını ona göre yerleştirdiğini belirtiyor.

Kıpır kıpır bir sanatçı olan Yusuf Katipoğlu ise, ‘’Her resmim benim için taze bir nefes, ses, koku ve dokulu olmalıdır’’ diyecek kadar heyecanla bir tabloya başlar. Her ne kadar ‘’Resimde ve yaşamımda meselem sadelik üzerine kurulmuştur’’ dese de hayallerinin define avcısı olduğundan tuvalini, aradığı defineyi bulana kadar kazırcasına işler.